• Association of Computer Engineering Students
  • BE Farewell 2021-22 (Department of Computer Engineeringt
  • Cultural Activity By Department of Computer Engineering Students
  • DevOps Hands on Workshop Technical Event 2023-24
  • Hackathon
  • Project Exhibition 2022-23 By Department of Computer Engineering
  • Samsar 2023
  • SIH 2019 Winner
  • Social Cause By Department of Computer Engineering
  • Students selected for National Finals of E-yantra ideas Competition( EYIC 2020) by Indian Institute of Technology Bombay

Head of Department

Prof.Urmila M.Kalshetti

“For me, there are two types of people: the young and the experienced”

-Dr. A.P.J.Abdul Kalam

The only thing permanent in life is change and this truly applicable to Computer Engineering. Dear all, it gives me an immense pleasure to head the department of Computer Engineering. As said by Dr.A.P.J Abdul Kalam Department of Computer Engineering has young and beautiful minds with qualified and experienced faculty. The aim of department is to provide quality education to students, bridge the gap between industry and institute. To achieve this, Department provides environment, mentorship and tools necessary for students to excel in Computer Engineering.

Thank You.

Department of Computer Engineering

Computer Engineering Department was established in the year 2002 with undergraduate course. The Department has sanctioned intake of 60 students. The department has qualified, experienced and dedicated teaching staff all having PG qualification. Department is well equipped with fully developed laboratories with equipment having internet facility in each laboratory as per the requirements of SPPU and AICTE. Department emphasizes on effective teaching learning process with excellent teaching learning environment. The department has good association with eminent persons from both industry and academics.

Sanctioned Intake and Year of Sanction:

Course Sanctioned Intake Year of Sanction Remarks
UG 60 2002 l   Permanently affiliated to Savitribai Phule Pune University.


Vision:

To empower students to meet challenges of 21st century by imparting quality education in Computer Engineering

Mission:

  • To impart knowledge through innovative teaching-learning process to cater the needs of industries and higher education
  • To inculcate good human values, professional competencies and create awareness about global technologies in the field of Computer Engineering

Program Educational Objectives:

The students of Computer engineering after passing out should

  • Graduates of the program will possess strong fundamental concepts in engineering science and Technology to address future challenges of Computer Engineering.
  • Possess knowledge and skills in the field of Computer Science and Engineering for solving engineering problems with innovative approaches
  • Possess behavioral aspects for research, entrepreneurship and higher studies in the field of Computer Science & Information Technology.
  • Have commitment to ethical practices, societal contributions through communities and life-long learning.
  • Possess better interpersonal and presentation skills leading to responsible & competent professionals at global level.

Program Outcomes:

Learners are expected to know and be able to:

  • PO1: Engineering Knowledge 
  • Apply the knowledge of mathematics, science, Engineering fundamentals, and an Engineering specialization to the solution of complex Engineering problems.

  • PO2: Problem Analysis
  • Identify, formulate, review research literature, and analyze complex Engineering problems reaching substantiated conclusions using first principles of mathematics natural sciences, and Engineering sciences.

  • PO3: Design/Development of Solutions
  • Design solutions for complex Engineering problems and design system components or processes that meet the specified needs with appropriate consideration for the public health and safety, and the cultural, societal, and Environmental considerations.

  • PO4: Conduct Investigations of Complex problems
  • Use research-based knowledge and research methods including design of experiments, analysis and interpretation of data, and synthesis of the information to provide valid conclusions.

  • PO5: Modern Tool Usage
  • Create, select, and apply appropriate techniques, resources, and modern Engineering and IT tools including prediction and modeling to complex Engineering activities with an understanding of the limitations.

  • PO6: The Engineer and Society
  • Apply reasoning informed by the contextual knowledge to assess societal, health, safety, legal and cultural issues and the consequent responsibilities relevant to the professional engineering practice.

  • PO7: Environment and Sustainability
  • Understand the impact of the professional Engineering solutions in societal and Environmental contexts, and demonstrate the knowledge of, and need for sustainable development.

  • PO8: Ethics
  • Apply ethical principles and commit to professional ethics and responsibilities and norms of the Engineering practice.

  • PO9: Individual and Team Work
  • Function effectively as an individual, and as a member or leader in diverse teams, and in multidisciplinary settings.

  • PO10: Communication
  • Communicate effectively on complex Engineering activities with the Engineering community and with society at large, such as, being able to comprehend and write effective reports and design documentation, make effective presentations, and give and receive clear instructions

  • PO11: Project Management and Finance
  • Demonstrate knowledge and understanding of the Engineering and management principles and apply these to one’s own work, as a member and leader in a team, to manage projects and in multidisciplinary Environments.

  • PO12: Life-long Learning
  • Recognize the need for, and have the preparation and ability to engage in independent and life-long learning in the broadest context of technological change.

Program Specific Outcomes:

A graduate of the Computer Engineering Program will demonstrate:

  • PSO1: Professional Skills
  • The ability to understand, analyze and develop computer programs in the areas related to algorithms, system software, multimedia, web design, big data analytics, and networking for efficient design of computer-based systems of varying complexities.

  • PSO2: Problem-Solving Skills
  • The ability to apply standard practices and strategies in software project development using open-ended programming environments to deliver a quality product for business success.

  • PSO3: Successful Career and Entrepreneurship
  • The ability to employ modern computer languages, environments and platforms in creating innovative career paths to be an entrepreneur and to have a zest for higher studies

Faculty

Sr.No Name of Faculty Designation Qualification Total Experience

(yrs)

1 Prof. U .M. Kalshetti Head of Department ME CE, BE CSE 18
2. Dr. Prof. L. J. Sankpal Associate Professor PhD Computer Engineering 32
3. Prof. D. D. Sapkal Assistant Professor ME CSE, BE CSE 22
4. Prof. M. V. Marathe Assistant Professor M.Tech Computer
B.E. CSE
21
5. Prof. M. S. Pokale Assistant Professor ME (E&TC) BE (E&TC) 19
6. Prof. B. C. Julme Assistant Professor ME(CSE), BE(CT) 16
7. Prof. A. G. Dongre Assistant Professor M.E. Computer, B.E.(IT) 16
8. Prof. A. M. Bhadgale Assistant Professor M.E.(Computer), B.E.(Computer) 16
9. Prof. P .R. Komati Assistant Professor ME(E&TC), BE(E&TC) 9
10. Prof.A.D.Karanje Assistant Professor ME Comp, BE CSE, Diploma in Cyber Law 06

Faculties attending professional development programs, viz., Orientation program, Refresher Course, Short Term Course, Faculty Development Program during last ‘Five Years (AY 2016-17-18-19-20-21)

 

Sr.No. Title of the Professional Development Program Name of Teaching staff Total Number of teachers who attended Duration

From -To

Academic Year: 2023-2024
1. Basic Rajyoga Meditation Course Prof.M.S.Pokale

Prof.M.V. Marathe

Prof. U. M. Kalshetti

Prof.B.C.Julme

Prof. A.G. Dongre

5 9-1-24

to

12-1-24

2. Implementation of Indian Knowledge System (IKS) for NEP 2020 Prof.M.V. Marathe 1 8-8-2023

to

9-8-2023

3. Relevance of Blockchain and DApp in current trends Prof.M.V. Marathe 1 24-4-2023 – 28-4-2023
4. Role of Engineering Mathematics in the New Education Policy-2020 Prof. U. M. Kalshetti

Prof. A.M. Bhadgale

2 3-08-2023

to

5-08-2023

5. Mendeley Reference Manager: An Effective Way to Organized Research Prof. U. M. Kalshetti

Prof. A.G. Dongre

Prof. A.M. Bhadgale

3 18-08-2023
6. One Week National Level Faculty Development Program on “ Innovative Practices in Teaching Learning Process” Prof.B.C.Julme 1 18-03-2024

to

22-03-2024

7. How to Analyze and Write Quality Research Paper Prof. A.G. Dongre 1 03/10/2023

To

07/10/2023

8. How to Analyze and Write Quality Research Paper Prof. A.M. Bhadgale 1 03/10/2023

To

07/10/2023

Academic Year: 2022-2023
1. Two day National Level Workshop on “Implementation of National Education Policy 2020- Research and Development” Prof.D.D.Sapkal 1 10-02-2023

to

11-02-2023

2. Udemy certification in “Scrum for beginners + Scrum master certification preparation” Prof.D.D.Sapkal 1 16-10-2022

to

16-10-2022

3. Udemy certification in “IOT (Internet of Things)Security Concepts” Prof.D.D.Sapkal 1 01-11-2022

to

01-11-2022

4. Udemy certification in “Cloud security knowledge(CCSK)V4” Prof.D.D.Sapkal 1 08-11-2022

to

08-11-2022

5. Coursera certification in “Crash Course on Python”

 

Prof.D.D.Sapkal 1 04-02-2022

to

04-02-2022

6. Syllabus Revision Online Faculty Orientation Programme on “Design and Analysis of Algorithms” (BE 2019 Course) Prof. U. M. Kalshetti 1 29-07-2022
7. Artificial Intelligence: Game based learning approach Prof. U. M. Kalshetti 1 10-02-2023
8. 1 Week National FDP on “Deep learning applications development,  Tools and Research” Prof.B.C.Julme 1 28-02-2023

to

04-03-2023

9. 3-day Face-to-Face FDP on the theme “Inculcating Universal Human Values in Technical Education” Prof.B.C.Julme 1 07-02-2023

to

08-02-2023

10. Two Days State Level Workshop on “Establishment of R & D Cell in Institutions : NEP 2020” Prof.B.C.Julme

Prof. A.G. Dongre

2 07-02-2023

to

08-02-2023

11. One Day Online Faculty Orientation Program on “Database Management System” Prof.B.C.Julme 1 06-08-2022

to

06-08-2022

12. One day FOP on ‘Software Defined Network’ Prof.B.C.Julme 1 20-01-2023

to

20-01-2023

13. DEEP LEARNING WITH PYTHON Pro. A.G. Dongre 1 19th – 24th September 2022
14. NPTEL Certification on Deep Learning Pro. A.G. Dongre 1 July – Oct 2022
15. One week National Level Faculty Development Program on “Relevance of Blockchain and dApp in Current Trends Prof.M.V. Marathe 1 24-04-2023

to

28-04-2023

16. National Level One week Online Faculty Development Programme on DEEP LEARNING WITH PYTHON Prof.A.M. Bhadgale 1 19-09-2022

to

24-09-2022

17. One week Faculty Development Program on “Blockchain Technology” Prof.A.M. Bhadgale 1 13-03-2023

to

17-03-2023

18. Two Days State Level Workshop on “Establishment of R & D Cell in Institutions : NEP 2020 Prof.A.M. Bhadgale 1 07-02-2023

to

08-02-2023

19. Two days National Workshop on “Metaverse: Introduction and Interdisciplinary Applications” Prof.A.M. Bhadgale 1 24-02-2023

to

25-02-2023

20. Five days Online Faculty Development Program on “Recent Trends in Multidisciplinary Research” Prof.A.G. Sawant 1 06-02-2023

to

10-02-2023

21. One day IP Awareness/Training Program under National Intellectual Property Awareness Mission Prof.A.G. Sawant 1 10-03-2023

to

10-03-2023

Academic Year: 2021-20221
1. 5 days FDP on “Inculcating Universal Human Values in Technical Education by AICTE” Prof.M.S.Pokale, 1 4-1-2022

to

8-1-2022

2. Faculty Development Program on “IoT: A Journey from Sensor to Server” Prof.M.S.Pokale 1 2-5-2022

to

6-5-2022

3. FDP on GIT,

Spoken Tutorial Project, IIT Bombay

Prof.D.D.Sapkal, Prof. U. M. Kalshetti

 

2 22-11-2021

to

24-11-2021

4. One day Workshop on Demo of software on IQAC, NBA, NAAC Prof.D.D.Sapkal 1 05-10-2021

to

05-10-202

5. Interactive Teaching Learning Strategies with Affective & Cognitive Approach (ITLS) Prof. U. M. Kalshetti 1 21-06-2021

to

25-06-2021

6. Inculcating Universal Human Values in Technical Education Prof. U. M. Kalshetti 1 12-07-2021

to

16-07-2021

7. Syllabus Revision Online Faculty Orientation Programme on “Design and Analysis of Algorithms” (BE 2019 Course) Prof. U. M. Kalshetti 1 29-07-2022
8. One Day FDP on “Artificial Intelligence” Prof.B.C.Julme 1 24-01-2022

to

24-01-2022

9. One Day Online Faculty Orientation Program on revised syllabus of TE-IT(2019 course) for subject Software Modeling & Design (Elective II) and Laboratory Practice II Prof.B.C.Julme 1 03-02-2022

To

03-02-2022

10. One day Faculty Development Program on “Cloud Computing” Prof.B.C.Julme 1 11-02-2022

to

11-02-2022

11. One Day Online Faculty Orientation Program on, “Internet of Things (217529), SE Artificial Intelligence and Data Science 2020 Pattern” in association with BoS (Computer Engineering), SPPU, Pune Prof.B.C.Julme 1 22-02-2022

to

22-02-2022

12. AICTE – ISTE Sponsored One Week Online Induction/Refresher Program on “Artificial Intelligence and Machine Learning: Applications, Challenges and Opportunities” Prof.B.C.Julme 1 09-02-2022

to

15-02-2022

13. One day Online FDP on “Artificial Intelligence” Prof. A.G. Dongre 1 24th January 2022.
14. One week FDP on “Interactive Teaching Learning Strategies with Affective & Cognitive Approach (ITLS)” Prof. M.V. Marathe 1 21-06-2021

to

25-06-2021

15. 3 Days Faculty Development Program on “Git” Prof. M.V. Marathe 1 22-11-2021

to

24-11-2021

16. NVIDIA DLI certificate of competency in fundamentals of Deep Learning Prof. M.V. Marathe 1 25-09-2021

25-09-2021

17. Three days Faculty Development Program on “System Programming and Operating System” Prof. A.G. Sawant 1 05-08-2021

to

07-08-2021

18. One day Faculty Development Program on “Cloud Computing” Prof. A.G. Sawant 1 11-02-2022

to

11-02-2022

19. One week Online FDP on” BOSS LINUX” Prof.S.S. Chitale 1 30-04-2020

to

06-05-2020

20. Two Week Hands on faculty Development Program on ” Basics of Microsoft Excel” Mr.A.P.Dalvi 1 11-10-2021

to

19-10-2021

21. Two Week Hands on faculty Development Program on ” Basics of Microsoft Excel” Mr.B.B. Dale 1 11-10-2021

to

19-10-2021

22. 6 Days International Faculty Development Program on “Recent Trends and Development in Technology” Prof.A.M. Bhadgale 1 07-03-2022

to

12-03-2022

23. One week FDP on “Interactive Teaching Learning Strategies with Affective & Cognitive Approach (ITLS)” Prof.A.M. Bhadgale 1 21-06-2021

to

25-06-2021

24. 3 Days Faculty Development Program on “Git” Prof.A.M. Bhadgale 1 22-11-2021

to

24-11-2021

25. 1 day Faculty Orientation Program for HCI, T.E. 2019 Course Prof.A.M. Bhadgale 1 05-08-2021

to

05-08-2021

26. 5 days ATAL FDP “Quantum Computing Building concepts” Prof. V.A. Kanade 1 07-02-2022

to

11-02-2022

27. 5 days ATAL FDP on “Machine Learning and Deep Learning using Python” Prof. V.A. Kanade 1 04-01-2022

to

08-01-2022

28. 2 days FDP on “DBMS and DBMSL” Prof. V.A. Kanade 1 10-08-2021

To

11-08-2021

Academic Year: 2020-20211
1. “VIRTUAL LABS: HANDS-ON WORKSHOP” Prof.M.S.Pokale 1 18-7-2020
2. Digital Electronics Lab(SE 2019) Prof.M.S.Pokale 1 6-7-2020
3. OUTCOME BASED

EDUCATION

Prof.M.S.Pokale 1 6-10-20

to

8-10-20

4. Five days Faculty Development Program on “Advancements in IoT” Prof.D.D.Sapkal 1 08-06-2020

to

12-06-2020

5. AICTE Training And Learning (ATAL) Academy Online FDP on “Data Science using Python” Prof.D.D.Sapkal 1 23-11-2020

to

27-11-2020

6. AICTE Training And Learning (ATAL) Academy Online FDP on “Mathematics for Machine learning” Prof.D.D.Sapkal 1 18-01-2021

to

22-01-2021

7. AICTE Training And Learning (ATAL) Academy Online FDP on “Photography” Prof.D.D.Sapkal 1 12-10-2020

to

16-10-2020

8. Online Workshop on “UHV-Inculcating UHV in Technical Education” Prof.D.D.Sapkal 1 12-10-2020

to

16-10-2020

9. AICTE Training And Learning (ATAL) Academy Online FDP on “Leadership & Excellence” Prof.D.D.Sapkal 1 13-01-2021

to

17-01-2021

10. Syllabus designing/framing in HCI Prof.D.D.Sapkal 1 01-05-2021

to

25-05-2021

11. Coursera certification in “Python Data Structure” Prof.D.D.Sapkal 1 20-07-2020

to

20-07-2020

12. Outcome based Education organised by Indira College Of Engg & Management Prof. U. M. Kalshetti 1 11-06-2020

to

13-06-2020

13. Outcome based Education organised by PVGCOET, Pune Prof. U. M. Kalshetti 1 6-10-2020

to

8-10-2020

14. One Week Short Term Training Programme on “Blockchain and its

Applications”

Prof. A.G. Dongre 1 7th Dec 2020 to

12th Dec 2020.

15. Two Week Online Faculty

Development Program under AQIS 2019-2020 on “Emerging Trends in Deep Learning and Its Applications”

Prof. A.G. Dongre 1 23rd Nov 2020

to

05th Dec 2020

16. 5 days FDP on advancement in IOT Prof.B.C.Julme 1 08-06-2020

to

12-06-2020

17. One week Faculty Development Program on “Interactive Teaching Learning Strategies With Affective & Cognitive Approach (ITLS)” Prof.B.C.Julme 1 21-06-2021

To

25-06-2021

18. Three Day FDP on “Outcome Based Education” Prof.B.C.Julme 1 06-10-2020

to

08-10-2020

19. AICTE sponsored One week STTP “Developing Pedagogy for Effective Implementation of Outcome based Education in Engineering Institutes” Prof.B.C.Julme 1 26-10-2020

to

31-10-2020

20. AICTE Training And Learning (ATAL) Academy Online FDP “Artificial Intelligence” Prof.B.C.Julme 1 23-11-2020

to

27-11-2020

21. AICTE Training And Learning (ATAL) Academy Online FDP “Cyber Security” Prof.B.C.Julme 1 07-12-2020

to

11-12-2020

22. AICTE Training And Learning (ATAL) Academy Online FDP “Robotics” Prof.B.C.Julme 1 14-12-2020

to

18-12-2020

23. 1 Day HANDS-ON Faculty Development

Program on “Web Development”

Prof.B.C.Julme 1 13-12-2020

to

13-12-2020

24. 3 Days Online National Workshop NSS Program Officer on “Managing stress and sustaining well-being of the students and society during and after pandemic period Prof.B.C.Julme 1 01-07-2020

to

03-07-2020

25. NES Innovation Awards 2021:National Workshop Practices in Innovation Prof.B.C.Julme 1 10-12-2020

to

10-12-2020

26. Coursera certification on ” AI for Everyone” Prof.B.C.Julme 1 01-06-2020

to

01-06-2020

27. Coursera certification on ” Information Security Context and Introduction” Prof.B.C.Julme 1 07-06-2020

to

07-06-2020

28. Two week FDP on PYTHON Programming, An initiative of Electronics and Information Technology, Government of India. It is recognized by AICTE/ UGC Prof. M.V. Marathe 1 07-09-2020

to

18-09-2020

29. One Week FDP on Data Science with R for data analytics Prof. M.V. Marathe 1 04-06-2020

to

09-06-2020

30. Online workshop on ‘ Universal Human Values’ by AICTE Prof. M.V. Marathe 1 26-10-2020

to

30-10-2020

31. Three Day FDP on “Outcome Based Education” Prof. M.V. Marathe 1 06-10-2020

to

08-10-2020

32. One day FDP on Data Structure LAB SE 2019 Syllabus Prof. M.V. Marathe 1 08-07-2020

to

08-07-2020

33. One day FDP on Fundamentals of Data Structure SE 2019 Syllabus Prof. M.V. Marathe 1 03-07-2020

To

03-07-2020

34. Technical Training Program on Machine Learning using OpenCV Prof. M.V. Marathe 1 31-08-2020

to

04-09-2020

35. Coursera certification in “Positive Psychology” Prof. M.V. Marathe 1 01-06-2020

to

01-06-2020

36. Coursera certificate in “Python Data Structures” Prof. M.V. Marathe 1 03-06-2020

to

03-06-2020

37. Coursera certificate in ” Design Pattern” Prof. M.V. Marathe 1 21-08-2020

to

21-08-2020

38. Coursera certification in ” Crash Course on Python” Prof. M.V. Marathe 1 06-09-2020

to

06-09-2020

39. Coursera certification in ” Write Professional Emails in English” Prof. M.V. Marathe 1 26-09-2020

to

26-09-2020

40. Three Days National Level Online FDP on “OUTCOME BASED EDUCATION” Prof.A.M. Bhadgale 1 06-10-2020

to

08-10-2020

41. One day FDP on “Project Based Learning II (SE Course 2019)” Prof.A.M. Bhadgale 1 22-01-2021

to

22-01-2021

42. One day faculty orientation program on “Computer Graphics (SE 2019 Course)” Prof.A.M. Bhadgale 1 04-07-2020

To

04-07-2020

43. One day faculty development program on “OOP & CG Laboratory (SE 2019 Course) Prof.A.M. Bhadgale 1 11-07-2020

to

11-07-2020

44. One day faculty development program on “ Discrete Mathematics (SE 2019 Course) “ Prof.A.M. Bhadgale 1 13-07-2020

to

13-07-2020

45. Online Short Term Training Programme on” Deep Learning Techniques for Ambient Intelligence and Smart Environment – II” Prof.A.M. Bhadgale 1 02-11-2020

to

07-11-2020

46. One Week Online Short Term Training Programme on “Blockchain and its Applications Prof.A.M. Bhadgale 1 23-11-2020

to

28-11-2020

47. 6 Days Online Refresher Program “ Contemporary Artificial Intelligence” Prof.A.M. Bhadgale 1 19-10-2020

to

24-10-2020

48. 5 days FDP on “Cloud Computing using AWS” Prof.V.A.Kanade 1 03-06-2020

to

07-06-2020

49. 5 days FDP on “Cloud Computing using AWS” Prof.A.D. Kulkarni 1 03-06-2020

to

07-06-2020

50. STTP on “Sensor IOT and Machine Leraning” Prof.S.S.Chitale 1 01-06-2020

to

05-06-2020

51. 4 days online FDP on “Reasearch Funding Projects and IPR” Prof.S.S.Chitale 1 07-05-2020

to

10-05-2020

52. 3 Days STTP on “Digital Transformation” Prof.S.S.Chitale 1 11-06-2020

To

13-06-2020

53. Coursera Certification on”Programming for Everybody”(gettng started with python) Prof.S.S.Chitale 1 05-09-2020

to

05-09-2020

Academic Year: 2019-2020
1. One week FDP on “Drupal” Prof.M.S.Pokale 1 18/5/2020

To

22/5/2020

2. One Day Faculty Development PrOnline Teachingogram on IoT in collaboration with MKCL,Pune Prof.M.S.Pokale 1 8/11/19
3.  Two days’ workshop on “Python 3.4.3” organized by Department of Computer Engineering Prof.M.S.Pokale 1 13/08/19

to

14/08/19

4.     One day workshop on”SE (Comp Engg) 2019 syllabus content finalization “ in association with board of studies (computer engg.) Savitribai Phule Pune University,Pune Prof.M.S.Pokale 1   30/01/20
5. 12 week course on Digital Circuits Prof.M.S.Pokale 1   July-October 2019
6. Online FDP on Implementation of Digital Electronics Lab (Course 2019) Prof.M.S.Pokale 1 6 July 2020
7. “Virtual Lab : Hands on workshop” for faculty of all Engineering Discipline Prof.M.S.Pokale 1 18th July 2020
8. Programming for everybody (Getting started with Python) Prof.M.S.Pokale 1 17-5-2020

(4 weeks)

9. Grammar and Punctuation Prof.M.S.Pokale 1 19-5-2020

(4 weeks)

10. One week Online Faculty Development Program on “Java” Prof.D.D.Sapkal 1 18-05-2020

to

22-05-2020

11. One Day Faculty Development Program on IoT in collaboration with MKCL, Pune Prof.D.D.Sapkal 1 08-11-2019

to

08-11-2019

12. Coursera certification in ” Programming for everybody”(getting started with python) Prof.D.D.Sapkal 1 03-05-2020

to

03-05-2020

13. ‘Effective and Efficient Online Teaching in the Age of Corona, A Hands On Workshop’ Prof. A.G. Dongre 1 16 May 2020
14. Introduction to the Internet of Things and

Embedded Systems

Prof. A.G. Dongre 1 05/05/2020
15. Two Week FDP on “JAVA” Prof.B.C.Julme 1 04-05-2020

to

15-05-2020

16. One Week FDP on “Java Business Application” Prof.B.C.Julme 1 27-04-2020

to

02-05-2020

17. One Week FDP on “R Language” Prof.B.C.Julme 1 04-05-2020

to

09-05-2020

18. One Week FDP on “PHP and MYSQL” Prof.B.C.Julme 1 08-05-2020

To

13-05-2020

19. One Week FDP on “Drupal” Prof.B.C.Julme 1 18-05-2020

to

22-05-2020.

20. One Week FDP on “Scilab” Prof.B.C.Julme 1 18-05-2020

to

22-05-2020.

21. One Week FDP on “Linux” Prof.B.C.Julme 1 25-05-2020

to 2

9-05-2020

22. One Week FDP on “ExpEYES” Prof.B.C.Julme 1 01-06-2019

to

05-06-2019

23. One Week FDP on “Cloud Computing using Amazon Web Services” Prof.B.C.Julme 1 03-06-2019

to

07-06-2019

24. Three Days FDP on “Recent Trends in Technology and Digital Education Prof.B.C.Julme 1 27-05-2020

to

29-05-2020

25. Two Days FDP on “Python 3.4.3” Prof.B.C.Julme 1 13-08-2019

to

14-08-2019

26. Workshop on “Guinness World Record for distribution of saplings” Prof.B.C.Julme 1 23-06-2019

to

23-06-2019

27. Workshop on “Vari Sanman Sohda” Prof.B.C.Julme 1 04-08-2019

To

04-08-2019

28. Workshop on “NSS Annual Planning of 2019-20 “ Prof.B.C.Julme 1 05-08-2019

to

05-08-2019

29. Workshop on “Internet of Things” Prof.B.C.Julme 1 08-11-2019

To

08-11-2019

30. Workshop on “ Planning of Winter Special Camp “ Prof.B.C.Julme 1 03-12-2019

to

03-12-2019

31. Certification in ” Java Business Application” Prof.B.C.Julme 1 05-05-2020

to

05-05-2020

32. Certification in ” R” Prof.B.C.Julme 1 11-05-2020

to

11-05-2020

33. Certification in ” Java” Prof.B.C.Julme 1 11-05-2020

to

11-05-2020

34. Certification in ” Python 3.4.3″ Prof.B.C.Julme 1 31-01-2020

to

31-01-2020

35. Coursera certification in ” Introduction to Cybersecurity tools and cyber-attack”  

Prof.B.C.Julme

 

1

 

09-05-2020

to

09-05-2020

36. Two week FDP on “JAVA”, Prof. M.V. Marathe 1 04-05-2020

to

15-05-2020

37. One week FDP on “Python”, Prof. M.V. Marathe 1 21-04-2020

to

26-04-2020

38. FDP on “Data Science” Prof. M.V. Marathe 1 02-12-2019

to

07-12-2019

39. One week FDP on Data science with R for data analytics Prof. M.V. Marathe 1 04-06-2020

to

09-06-2020

40. One week FDP on “Drupal” Prof. M.V. Marathe 1 18-05-2020

To

22-05-2020.

41. 3 days National Level Online workshop on “Python Programming and Applications in AI and Data Science” Prof. M.V. Marathe 1 28-05-2020

to

30-05-2020

42. FDP on “IOT” Prof. M.V. Marathe 1 08-11-2019

to

08-11-2019

43. Certification in ” Python 3.4.3″ Prof. M.V. Marathe 1 30-04-2020

to

30-04-2020

44. Coursera certification in ” Programming for everybody”(getting started with python) Prof. M.V. Marathe 1 01-05-2020

to

01-05-2020

45. Certification in “Java” Prof. M.V. Marathe 1 11-05-2020

to

11-05-2020

46. Coursera certification in ” Machine Learning Foundation:A Case study approach” Prof. M.V. Marathe 1 30-05-2020

to

30-05-2020

47. One Week FDP on “Drupal”, organised by Department of Computer Engineering. Prof.A.M. Bhadgale 1 18-05-2020

to

22-05-2020.

48. One Week FDP on “Java”, organized by Department of Information Technology Prof.A.M. Bhadgale 1 18-05-2020

to

22-05-2020.

49. One week FDP on “Linux” organized by Department of E&Tc Prof.A.M. Bhadgale 1 25-05-2020

to

29-05-2020

50. A Hands On Workshop on “ Effective and Efficient Online Teaching in the Age of Corona Prof.A.M. Bhadgale 1 16-05-2020

to

16-05-2020

51. One week FDP on Java Prof.V.A.Kanade 1 18-05-2020

to

22-05-2020.

52. One Week FDP on “Drupal” Prof.V.A.Kanade 1 18-05-2020

to

22-05-2020.

53. Certification in ” Python 3.4.3″ Prof.V.A.Kanade 1 31-01-2020

to

31-01-2020

54. One week FDP on JAVA Business Application Prof.A.D. Kulkarni 1 27-04-2020

to

02-05-2020

55. One week FDP on Linux Prof.A.D. Kulkarni 1 25-05-2020

to

29-05-2020

56. One week FDP on Java Prof.A.D. Kulkarni 1 18-05-2020

to

22-05-2020

57. One week FDP on JAVA Business Application Prof.S.S.Chitale 1 27-04-2020

to

02-05-2020

58. One week FDP on Java Prof.S.S.Chitale 1 18-05-2020

to

22-05-2020

59. One Week FDP on “Drupal” Prof.S.S.Chitale 1 18-05-2020

to

22-05-2020.

60. One Week FDP on “Linux” Prof.S.S.Chitale 1 25-05-2020

to

29-05-2020

61. Certification on “Biopython training” Prof.S.S.Chitale 1 02-05-2020

to

02-05-2020

62. Certification on “Java Business Application training” Prof.S.S.Chitale 1 05-05-2020

To

05-05-2020

63. Certification on “BOSS Linux Training” Prof.S.S.Chitale 1 06-05-2020

to

06-05-2020

64, Certification in ” Python 3.4.3″ Prof.A.G.Sawant 1 31-01-2020

to

31-01-2020

65. Coursera certification in “Fundamentals of Network Communication” Prof.A.G.Sawant 1 04-05-2020

to

04-05-2020

66. Coursera Cirtification in ” TCP/IP and Advanced Topics” Prof.A.G.Sawant 1 10-05-2020

to

10-05-2020

67. Coursera certification in ” Packet Switching Netwworks and Alogorithms” Prof.A.G.Sawant 1 12-05-2020

to

12-05-2020

68. Coursera certification in ” Cubersecurity and Mobility” Prof.A.G.Sawant 1 14-05-2020

to

14-05-2020

69. Coursera certification in ” Security and Privacy for Big Data – Part 1″ Prof.A.G.Sawant 1 16-05-2020

to

16-05-2020

Academic Year: 2018-2019
1. Moodle Learning  Management System, PMMMNMTT, MHR Prof.M.S.Pokale 1 15-3-2019
2. Three days Faculty Development Program “Laboratory Practice – II” (B.E. Computer 2015 Pattern) Prof.D.D.Sapkal 1 16-07-2018

to

18-07-2018

3. One day Workshop  on “Moodle Learning  Management System, PMMMNMTT, MHRD Prof.D.D.Sapkal 1 15-03-2019

to

15-03-2019

4. NPTEL certification in ” Programming in Java Prof.D.D.Sapkal 1 01-01-2019

to

01-04-2019

5. Faculty Development program in Cyber Security Shivaji University Kolhapur Prof.B.C.Julme 1 26-02-2019

to

04-03-2019

.6. FDP on “Artificial Intelligence and Robotics” Prof.B.C.Julme 1 05-07-2018

to

06-07-2018

7. FDP on “Cloud Computing” Prof.B.C.Julme 1 02-01-2019

to

02-01-2019

8. NSS State Level Workshop at Balewadi Pune Prof.B.C.Julme 1 23-02-2019

to

24-02-2019

9. NSS Mahiti Doot Workshop Prof.B.C.Julme 1 12-10-2018

to

12-10-2018

10. NSS Camp Planning Workshop Prof.B.C.Julme 1 30-11-2018

to

30-11-2018

11. Syllabus Orientation Workshop on “Information and Cyber Security Prof. B. C.Julme 1 29-12-2018

to

29-12-2018

12. Moodle Learning System, PMMMNMTT, MHRD Workshop Prof. B. C.Julme 1 15-03-2019

to

15-03-2019

13. One day Workshop on “Moodle Learning Management System, PMMMNMTT, MHRD Prof. M.V. Marathe 1 15-03-2019

to

15-03-2019

14. One day Workshop on “Moodle Learning Management System, PMMMNMTT, MHRD Prof. A.M. Bhadgale 1 15-03-2019

to

15-03-2019

15. One day Workshop on “Moodle Learning Management System, PMMMNMTT, MHRD Prof.V.A.Kanade 1 15-03-2019

to

15-03-2019

 

 

 

 

Faculty Publications

AY 2023-24

Name of the author/s Title of Paper Journal Title / Conference Year of publication ISBN / ISSN number
Swaraj Pawar; Aditya Gadre; Aniket Patil; Prathamesh Kulkarni; Mamta Pokale Mortgage Document Requirements Across Lenders in the United Kingdom 2023 7th International Conference On Computing, Communication, Control And Automation (ICCUBEA) 22-1-2024 ISBN:979-8-3503-0427-5
Atharva Pathak,

Shreyas Patil,

Arnav Sinha,

Parag Pandharpote,

Lata Sankpal

Suspicious activity detection for prevention of

violence using YOLO and CNN algorithms

International Conference On Advance Technology and Adaption Methods in Science and Engineering(ICATAMSE-24) Presented on 22/03/24 Yet to publish

AY 2022-23

Name of the author/s Title of Paper Journal Title / Conference Year of publication ISBN / ISSN number
Prof. M.V. Marathe Decentralized Tender Management System for Road Development Using Blockchain International Journal Of Innovative Research inScience, Engineering andTechnology June 2023 Http:// ijirset.com/

e-ISSN: 2319-8753,
p-ISSN: 2320-6710

Prof. Urmila Kalshett PodFast: Extractive Audio Summarization ICT Systems and Sustainability.

Springer, Singapore

2022 Online ISBN-978-981-16-5987-4

AY 2021-22

Name of the author/s Title of Paper Journal Title / Conference Year of publication ISBN / ISSN number
Abhinandan Patil ,
Harsh Wankhade ,
Akash Dhawale  ,
Sudeep Kadam  ,
Prof. B. C. Julme
Social Distance Detection and Alert System using Deep Learning and Computer Vision International Journal of innovative Research
in Science, Engineering and Technology (IJIRSET)
01 April 2022 e-ISSN: 2319-8753,
p-ISSN: 2320-6710
Ruta Athalye,
Nitin Bura,
Shivam Sharma
Shreya Yelnoorkar
Prof.B.C.Julme
DiGiVoter: Online Voting System International Journal for Research in Applied Science & Engineering Technology
(IJRASET)
01 May 2022 ISSN: 2321-9653;
Atharva Kshirsagar,
Shaily Desai ,
Aditi Sidnerlikar ,
Nikhil Khodake,
Manisha Marathe
Leveraging Emotion-specific Features to Improve  Transformer Performance for Emotion Classification Proceedings of the 12th Workshop on Computational Approaches to Subjectivity, Sentiment & Social Media Analysis May 2022 https://aclanthology.org/2022.wassa-1.24

DOI: 10.18653/v1/2022.wassa-1.24

Adwait Bhope,

Aashay Zanpure,

Vinod Kamat,

Rohan Dhamale,

Prashant Bhandari,

Prutha Joshi,

Manisha Marathe,

Urmila Kalshetti

Predicting Appropriate
Speed for Driving Based on External Factors
ICT Systems and Sustainability.
Springer, Singapore
2022 Online ISBN-978-981-16-5987-5
Prof.D.D.Sapkal, Dheeraj Danve, Prajwal Sumbe, Sanket Deone, Somesh Gawade Under water mines detection and comparison on machine learning result IJSART

Volume 8 Issue 5

May 2022 ISSN(Online)

2395-1052

P. Parikh, S. Kalamdane, A. Rasal, K. Mundada and U. Kalshetti SPArK-Bot: An Educational Robotic Platform 022 IEEE Global Engineering Education Conference (EDUCON), 2022 May 2022 ISSN: 2165-9567
Samyak Shah, Abhishek Jagtap, Rutik Darda, Sakshi Kamble, Prof. A.M.Bhadgale Real time Road Lane Detection International Research Journal of Engineering and Technology (IRJET), May 2022 e-ISSN: 2395-0056

AY 2020-21

Name of the author/s Title of Paper Journal Title / Conference Year of publication ISBN / ISSN number
Atharva Kulkarni,| Amey Hengle , Pradnya Kulkarni, Manisha Marathe Cluster Analysis of Online Mental Health Discourse using Topic-Infused Deep Contextualized Representations 12th International Workshop on Health Text Mining and Information Analysis Apr 2021 Association for Computational
Linguistics, Online
Atharva Kulkarni , Sunanda Somwase, Shivam Rajput, Manisha Marathe PVG at WASSA 2021: A Multi-Input, Multi-Task, Transformer-Based Architecture for Empathy and Distress Prediction Eleventh Workshop on Computational Approaches to Subjectivity, Sentiment and Social Media Analysis Apr 2021 Association for Computational
Linguistics, Online
Amey Hengle, Atharva Kshirsagar, Shaily Desai , Manisha Marathe Combining Context-Free and Contextualized Representations for Arabic Sarcasm Detection and Sentiment Identification Sixth Arabic Natural Language Processing Workshop Apr 2021 Association for Computational
Linguistics, Online
Prof D.D.Sapkal, Dheeraj Danve, Prajwal Sumbe, Sanket Deone, Somesh Gawade Prediction of Mental Disorder Using Artificial Neural Network and Psychometric Analysis A conference paper, Advances in Intelligent Systems and Computing book series (AISC,volume 1175) 19 September 2020 Data Management, Analytics and Innovation, 2021, Volume 1175

ISBN : 978-981-15-5618-0

Prof. A.M.Bhadgale, Rutuja Pawar , Manjushree Rathod , Shraddha Wadvekar , Priya Karanjule Automated Criminal Identification And Notification System International Research Journal of Engineering and Technology (IRJET) May 2021 ISSN No: 2395-0056

AY 2019-20

Name of the author/s Title of Paper Journal Title / Conference Year of publication ISBN / ISSN number
Snehal Pandharpatte, Shubham Jadhao, Suraj Shelkikar,
Prof. B.C.Julme
Secure Report Sharing Platform for Healthcare System International Journal for Research and Development in Technology Volume-13,Issue-6(Jun-20) 5 May 2020 ISSN (O) :- 2349-3585
Snehal Pandharpatte, Shubham Jadhao,
Suraj Shelkikar,
Prof. B.C.Julme
Secure Report Sharing Platform for Healthcare System International Journal of Innovative Research in Computer and Communication Engineering Impact Factor: 7.488 Volume 9, Issue 5 1 June 2020 e-ISSN: 2320-9801,
p-ISSN: 2320-9798
Vaishali Vanjari,
Shreyas Gaikwad,
Rutuja Saste,
Satyam Indhane,
Prof. B.C.Julme
Hateful Speech Detection form short text using NLP and Machine Learning Techniques International Journal of Innovative Research in Science, Engineering and Technology (IJIRSET) 5 May 2020 e-ISSN: 2319-8753,
p-ISSN: 2320-6710
Hrishikesh Kulkarni
Manisha Marathe
Context Vector Convergence of Computational Behaviour and cultural traits for team selection International Journal of Information and Decision Sciences 30 Apr 2020 ISSN: 1756-7017
eISSN: 1756-7025
Hrishikesh Kulkarni
Manisha Marathe
Machine Learning Based Cultural Suitability Index (CSI) for Right Task Allocation ICECCT2019 2019 ISBN:978-1-5386-8159-6
Hrishikesh Kulkarni, Tejas Joshi, Nikhil Sanap, Rohan Kalyanpur, Manisha Marathe Personalized Newspaper Based on Emotional Traits Using Machine Learning. ICCUBEA, 2019 2019 ISBN:978-1-7281-4042-1
Vaibhav Singhal, Snehal Gugale, Rohit Agarwal, Pritam Dhake, Urmila Kalshetti Steering Angle Prediction in Autonomous Vehicles Using Deep Learning 2019 5th International Conference On Computing, Communication, Control And Automation (ICCUBEA) 2019 ISBN:978-1-7281-4042-1

AY 2018-19

Name of the author/s Title of Paper Journal Title / Conference Year of publication ISBN / ISSN number
Neel Pathak , Raj Shivarkar , Rohan Mane , Parth Madane, B.C.Julme Survey on Social Network Mental Illness Prediction Using Online Social Media Mining International Journal Research Development T technology  Volume-II,Issue-4 April 2019 ISSN No. 2349-3585
Madhuri Sathe,Rohan More,Rohit Singh,Hrishikesh Shinde,B C Julme Implementation on Occluded Face Detection International Journal of innovative research in computer Vol 7 Issue -3 March 2019 ISSN No. 2320-9801
Neel Pathak , Raj Shivarkar , Rohan Mane ,Parth Madane, B.C.Julme Survey on Social Network Mental Illness Prediction Using Online Social Media Mining International Journal of Innovative Research in Science, Engineering Technology  Volume-8 Issue-1 January 2019 ISSN(Online) No. 2319-8753 ISSN(Print): 2347-6710
Saumitra Kulkarni , Sumukh Bapat ,
Rohan Patwardhan ,
Sahil Sonawane ,
Manisha Marathe
Real-time 3D Environment Reconstruction Using Vision Sensor for Robotics Application Journal of Emerging Technologies and Innovative Research (JETIR) 2019 ISSN 2349-5162
Urmila Kalshetti, Prashant Singh, Vaibhav Bhapkar, Manish Gaikwad & Arvind Bhat Reputation based Malware Detection using support vector machine Lecture Notes on Data Engineering and Communications Technologies (LNDECT, volume 26), Springer Dec 2018 Online ISBN

978-3-030-03146-6

 

TECHNICAL EVENTS

Academic Year 2023-24

 

  • Anurag Mulay and Rohan Mali from S.E. (Computer) participated in Algo-Mania held during M-Pulse Ignite 2K24 by PES’s Modern college of Engineering , Dept. of IT and secured fifth place.
Participation in Hackathon
S. No. Project Competition Members Class Competition Level Participation/Award
1. Hackathon Hackforge organized by ACM student chapter of Dept. of Computer Engineering , PES’s Modern college of Engineering Dhanesh Sathe

Shreyash Dhavale

Prathmesh Jomde

Rohan Sonawane

S.E. Zonal Participation
2. Ideathon organized by Google Developer Students Club , PVG’sCOET & GKPIOM, Pune Dipti Patil S.E. Inter-College Participation
3. Ideathon organized by Google Developer Students Club , PVG’sCOET & GKPIOM, Pune Mehak Gautam B.E. Inter-College Participation

 

 

Participation in Project Competition
S. No. Project Competition Members Class Competition Level Participation/Award
1. Transtech 2024,

by Tolani Maritime Institute & Institute of Marine Engineers (India)

Samarth Pathak

Pranali More

B.E. Zonal Participation

 

 

Participation in Paper Presentation
S. No. Title of Paper Student Name Class Competition Level Participation/Award
1. “MedSumm: A Multimodal Approach to Summarizing

Code-Mixed Hindi-English Clinical Queries

Aniket Gaudgaul

in collaboration with IIT Patna

B.E. 46th European Conference on Information Retrieval (ECIR) International Participation
2. Suspicious activity detection for prevention of

violence using YOLO and CNN algorithms

Atharva Pathak,

Shreyas Patil,

Arnav Sinha,

Parag Pandharpote

B.E. International Conference On Advance Technology and Adaption Methods in Science and Engineering (ICATAMSE-24) International Presented on 22/03/24

Yet to be published

 

 

Academic Year 2022-23

 

Participation in Project Competition
S. No. Project Competition Members Class Competition Level Participation/Award
1. Logica Project Competition conducted by RSCOE Shivani Kulkarni, Bhagyashree Kande, Apurva Ingale, Aditi Wankhade B.E. Zonal Winner
2. -Project competition held by ACES and ITSA ,Best in application prize

-Ignite project competition held by PVG’COET & GKPIOM

 

Rohit Dalvi, Tanmay Bhosale, Rutuja Ranade, Akshita Mohite B.E. State Winner
3. TechCult Project Competition 2023 Aditya Gadre, Prathamesh Kulkarni,

Aniket Patil. Swaraj Pawar

B.E. Zonal Winner
4. Ignite project competition held by PVG’COET & GKPIOM Nikhil Vinod Khodake

Shweta Kondewar

Swarda Bhandare

Chinmay Haridas

B.E. Institute 1st Runnerup
5. Ignite project competition held by PVG’COET & GKPIOM Vaibhavi Mekhe,

Neha Koshti,

Aditi Sidnerlikar,

Ritu Malik

B.E. Institute 2nd Runnerup
6. PICT, MMIT Lohegaon,

D.Y Patil, SKN, PVG’sCOET and GKPIOM

Pradnya Gaikwad

Vaishnavi Takawane,

Tanvi Tarkunde,

Hrushikesh Attarde

B.E. National  Zonal Participation
7. MMCOE Lohgaon, PES Modern college of engineering Shivani Kulkarni, Bhagyashree Kande,

Apurva Ingale, Aditi Wankhade

B.E. Zonal Participation
8. PICT,MMIT Lohgaon, PVGCOET&GKPIOM Vaishnavi Ranbhare

Apoorva Durge

Maitreyi Joshi

B.E. National , Zonal Participation
9. Ignite project competition held by PVG’COET & GKPIOM Nishad Khare,

Chaitanya Nirantar

Amey Huzare

Tabish Khan

B.E. Institute Best application

 

Participation in Paper Presentation
S. No. Title of Paper Student Name Class Competition Level Participation/Award
1. Mortgage Document Requirements Across Lenders in the United Kingdom Swaraj Pawar; Aditya Gadre; Aniket Patil; Prathamesh Kulkarni B.E. ICCUBEA 2023 International published in IEEE
2. Decentralized Tender Management System for Road Development using Blockchain Niranjan Patankar, Atharv Vaspate, Aniket Datar, Shankar Avad B.E.  IJIRSET International Participation
3. Automatic Generation of Meeting Minutes Using NLP Nikhil Vinod Khodake, Shweta Kondewar, Swarda Bhandare, Chinmay Haridas B.E. IJRASET International Participation
4. Detection of Various Skin Diseases using CNN in Machine Learning Tushar Gupta, Anmol Kamble, Sunil Waghmode, Atharv Chinchkar B.E. IJRASET International Participation

 

Participation in Extra Curricular Activities
S. No. Event Student Name Class Level Participation/Award
1 Chess(zonal) Aditya Gadre B.E. State 3rd Rank
2 Chess(TROIKA 23) Aditya Gadre B.E Institute 1st Rank
3 Chess Ransangram Aditya Gadre B.E Institute 2nd Rank
4 Chess, Zest 23 Aditya Gadre B.E Institute Runner up
5 Football Ransangram Sahil Thorat B.E Institute 1st Rank
6  Chess (Ransangram) Vivek Mangale S.E. Institute 2nd Rank
7 Relay Womans 4×100 Jyotsna Hegde S.E. State 2nd Rank
8  Football Ransangram Someshsingh Tanwar B.E. Institute 1st Rank in
9 Chess Ransangram Shravan Chandrachud S.E. Institute Runner up
10  Alacrity, Cricket Aditya Raina T.E. State Winner
11 Ghost Cricket Dynamech Hariharan Kattawar B.E. Institute 1st Rank
12  Football Ransangram Satyajeetsinh Yadav B.E. Institute 1st Rank
13 Dodgeball Ransangram Vaishnavi Ranbhare B.E. Institute Runner up
14  Dodgeball Ransangram Vaibhavi Mekhe B.E. Institute 2nd rank
15  Dodgeball Ransangram Vaishnavi Takawane B.E. Institute 2nd rank
16 Football Ransangram Aadesh Unde B.E. Institute 1st Rank
17 Ghost Cricket Dynamech Dhananjay Panchghate B.E. Institute 1st Rank
18 Dodgeball Ransangram Siddhi Pandit B.E. Institute Runner up
19 Wizard’s cup, Dynamech Siddhi Pandit B.E. Institute 1st Rank
20 Dodgeball Ransangram Prachee Kore B.E. Institute 2nd rank
21 Football Ransangram Pranav Birari B.E Institute 1st Rank
22 Chess Ransangram Pranav Birari B.E. Institute 1st Rank
23 Table Tennis Ransangram Atharva Nikam B.E Institute 1st Rank
24 Dance forms, World record Aditi Sidnerikar B.E. International Dance forms, World record
25 Cricauction Shravan Suthar S.E. Institute 1st Rank
26 Chess: Vidhirang Aditya Gadre B.E. University 1st Place
27 Badminton Men’s Team Event: ZEST COEP Niranjan Patankar B.E. National Semifinalist

 

Academic Year 2021-22

 

Participation in Hackathon
S. No. Project Competition Members Class Competition Level Participation/Award
1. Hackathon at Amity University Nakul Amate, Sahil Morankar, Pranav Jojan B.E. National Winner

 

Participation in Paper Presentation
S. No. Title of Paper Student Name Class Competition Level Participation/Award
1. Real time Road Lane Detection Samyak Shah, Abhishek Jagtap,

Rutik Darda, Sakshi Kamble

B.E. International Research Journal of Engineering and Technology (IRJET) International Participation
2. SPArK-Bot: An Educational Robotic Platform Parth Parikh, Shantanu Kalamdane, Akash Rasal, Khushboo Mundada B.E.  IEEE Global Engineering Education Conference (EDUCON), 2022 International Participation

Published in IEEE

3. Leveraging Emotion-specific Features to Improve Transformer Performance for Emotion Classification Atharva Kshirsagar,

Shaily Desai, Aditi Sidnerlikar , Nikhil Khodake

B.E. , T.E. 12th Workshop on Computational Approaches to Subjectivity, Sentiment & Social Media Analysis, May 2022. International Participation

Published by Association of Computer Linguistics

4. Social Distance Detection and Alert System using Deep Learning and Computer Vision Abhinandan Patil , Harsh Wankhade , Akash Dhawale  , Sudeep Kadam B.E. International Journal of Innovative Research in Science, Engineering and Technology (IJIRSET), April 2022. International Participation
5. DiGiVoter:Online Voting System Ruta Athalye,Nitin Bura,Shivam Sharma,

Shreya Yelnoorkar

B.E. International Journal for Research in Applied Science & Engineering Technology (IJRASET), May 2022 International Participation
6. Predicting Appropriate Speed for Driving Based on External Factors Bhope Adwait, Aashay Zanpure, Vinod Kamat, Rohan Dhamale, Prashant Bhandari, Prutha Joshi B.E. ICT Systems and Sustainability (pp. 773-784). Springer, Singapore International Participation
7. Chord Recognition using Machine Learning Aditi kanzarkar, Kasmira Dhere, Jozia Khan, Vicky Mali, B.E. International Journal of Scientific Research and Engineering Development, Mar 2022 International Participation
8. PodFast: Extractive Audio Summarization Shruti Yadav, Mehak Gupta, Atharva Deshpande B.E.  ICT4SD 2022, Springer LNNS International Participation
9. Comparative Analysis of Feature Selection Algorithms for Computational Personality Prediction from Social Media  Sudhanshu Kulkarni, Ashish Biradar, Harshal Jadhav, Yash Gujarathi B.E.  International Journal of Innovative Reasearch in Science, Engineering and Technology(IJIRSET) International Participation
10. Underwater Mines Detection And Comparison on Machine learning Result Sanket Deone, Dheeraj Danve, Prajwal Sumbe, Somesh Gawade B.E. International Journal for Science and Advance Research In Technology(IJSART) International Participation

 

 

Participation in Extra Curricular Activities
S. No. Event Student Name Class Level Participation/Award
1 Chess, Vidhirang Aditya Gadre T.E. State 1st Rank
2 Chess Ransangram Aditya Gadre T.E. Institute 1st Rank
3 Pitch it up Cultural Tanmay Bhosale T.E. Institute  Winner
4 Chess Competition COEP ZEST’22 Aditya Gadre T.E. National Silver Medal

 

 

Academic Year 2020-21

 

Special achievement:

  • Adwait Bhope has completed Google Summer of Code (GSoC) 2021 contributing to the open source project openastronomy in the Duration 7thJune 2021 – 23rd August 2021

 

Participation in Hackathon
S. No. Project Competition Members Class Competition Level Participation/Award
1. ASEAN India International Hackathon Adwait Bhope B.E. International Winner

 

 

Participation in Project Competition
S. No. Project Competition Members Class Competition Level Participation/Award
1. WASSA 2021 Shared Task on Predicting Empathy and Emotion in Reaction to News Stories Atharva Kulkarni

 

Sunanda Somwase, Shivam Rajput

Alumnus

T.E.

International Participation

Their approach ranked first among all the participating teams all around the world.

2. WANLP 2021 Shared Task on Sarcasm and Sentiment Detection in Arabic Amey Hengle,

 

Atharva Kshirsagar,

Shaily Desai

Alumnus

T.E.

 

International Participation

Their approach ranked second among all the participating teams all around the world(100+ submissions).

 

 

Participation in Paper Presentation
S. No. Title of Paper Student Name Class Competition Level Participation/Award
1. Knowledge Graph of Mergers and Acquisitions Arya Kulkarni, Pranav Kulkarni, Yogiraj Bhoomkar B.E. 3rd IEEE International Conference on Emerging Smart Computing and informatics (ESCI-2021) International Participation,

Published in IEEE

2. Food Recommendation System Using Word Embeddings Ninad Tongay, Harshal Pandit, Aakash Bidwe, Ritul Narwade B.E. ICICV-2021 International Participation
3. Automated Criminal Identification and Notification System Priya Karanjule, Rutuja Pawar, Shraddha Wadvekar, Manjushree Rathod B.E. IRJET (May 2021) International Participation
4. Platform-a web based system Chinmay Shah, Siddhant Sharma, Tanmay Wankhade B.E. International Research Journal Of Modernization in Engineering Technology and Science International Participation
5.

PVG at WASSA 2021: A Multi-Input, Multi-Task, Transformer-Based Architecture for Empathy and Distress Prediction

 

Sunanda Somwase, Shivam Rajput T.E. Proceedings of the Eleventh Workshop on Computational Approaches to Subjectivity , Sentiment and Social Media Analysis International Participation
6. Combining Context-Free and Contextualized Representations for Arabic Sarcasm Detection and Sentiment Identification Atharva Kshirsagar, Shaily Desai T.E. Proceedings of the Sixth Arabic Natural Language Processing Workshop International Participation

 

 

Academic Year 2019-20

 

Special Achievement:

  • Tejas Joshi has completed Google Summer of Code(GSoC) 2019 contributing to the open source project GNU Compiler Collection(GCC) in the Duration 27th May 2019 – August 2019.
  • Shubham Narlawar has completed Google Summer of Code(GSoC) 2019 contributing to the open source project Implement Csmith fuzzer leveraging GCC C Extensions during May 2019 to August 2019.
Participation in Hackathon
S. No. Project Competition Members Class Competition Level Participation/Award
1. Smart India Hackathon  Adwait Bhope, Aashay Zanpure, Vinod Kamat, Prashant Bhandari, Rohan Dhamale, Prutha Joshi. T.E. National Winner
2. Smart India Hackathon Arya Kulkarni

Pranav Kulkarni

Mahesh Kunjir

Swati Kamat

Yash Mehta

Prasannaraj Patil

T.E. National Finalist
3. Alacrity Software Hackathon 2020 Adwait Bhope, Atharva Dhekne, Aashay Zanpure, Vinod Kamat T.E. National Winner
4. DelhiHacks National Hackathon 2020 Shivam Rajput, Sunanda Somwase S.E. National Winner
5. IBM Cummins Hackathon 2020 Shivam Rajput, Sunanda Somwase S.E. National Winner

 

 

Participation in Project Competition
S. No. Project Competition Members Class Competition Level Participation/Award
1 e-Yantra Ideas Competition, IIT. Bombay Parth Parikh Rasal Akash Mundada Khushboo, , Shantanu Kalamdane BE National Winners
2 I²IT State Level Project Competition 2021 Parth Parikh, Rasal Akash, Mundada Khushboo, , Shantanu Kalamdane. BE State Winner
3 ProTech 2020 Symbiosis Institute of Technology  Kulkarni Hirshikesh, Joshi Tejas, Sanap Nikhil, Kalyanpur Rohan B.E. National Participation
 4.  I²IT State Level Project Competition 2020 Kulkarni Shubham, Waghmode Mayur, Pandit Amartya, Desai Arnav B.E. State Participation
5 ProTech 2020- Symbiosis Institute of Technology Parikh Parth Tarak, Rasal Akash Ramchandra, Mundada Khushboo L., Kalamdane Shantanu S. B.E. National Participation
6 Megathon organized by e-Zest Solutions and Fresco Capital Atharva Kulkarni, Niraj Kulkarni, Amey Hengle, Nachiket Bavdeka B.E. National Participation
7 ProTech 2020- Symbiosis Institute of Technology Atharva Kulkarni, Niraj Kulkarni, Amey Hengle, Nachiket Bavdekar B.E. National Participation

 

 

Participation in Paper Presentation
S. No. Title of Paper Student Name Class Competition Level Participation/Award
1 Cultural Association Based on Machine Learning for Team Formation Hrishikesh Kulkarni B.E. IEEE ICCUBEA 2019 International Best paper award
2 Personalized Newspaper Based on Emotional Traits Using Machine Learning Kulkarni Hrishikesh Parag,

Joshi Tejas Sanjay, Sanap Nikhil Sadashiv, Kalyanpur Rohan Navin

B.E. 5th International Conference on Computing, Communication, Control and Automation (ICCUBEA – 2019) International Participation
3 Prediction of Mental Disorders using Lifestyle Analysis and Psychometry Mehta Chintan Anupam, Phansalkar Shreyas Abhijit, Devasthale Rohan S., Nimgaonkar Mohit Milind B.E. 3rd International Conference on Data Management Analytics and Innovation (ICDMAI 2020) International Participation
4 Classification, Summarization and Event Extraction through Emails Kulkarni Shubham Vijay, Waghmode Mayur Dattu, Pandit Amartya Alias Parth S

Desai Arnav Ajay

B.E. International Journal of Creative Research Thoughts International Participation
5 Secure Report Sharing Platform  for Healthcare  System Shubham Jadhao, Snehal Pandharpatte,

Suraj Shelkikar

B.E. International  Journal  of  Innovative  Research  in  Computer and  Communication  Engineering International Participation
6 Hateful Speech Detection form short text using NLP and Machine Learning Techniques Rutuja Saste, Shreyas Gaikwad, Vaishali Vanjari, Satyam Indhane B.E. International Journal of Innovative Research in Science, Engineering and Technology (IJIRSET) International Participation

 

 

Participation in Extra Curricular Activities
S. No. Event Student Name Class Level Participation/Award
1. Chess  Summit Aditya Gadre F.E. State 2nd Prize
2. Relay Aditya Gadre F.E. State 2nd Rank
3. Firodiya Karandak 2020 Cinmay Shah, T.E. State Best Choryography
4. Firodiya Karandak 2020 Ritwik Gondhalekar T.E. State Best Choryography
5. Firodiya Karandak 2020 AdIti Sidnerlikar F.E. State Best Group Dance
6. Firodiya Karandak 2020 RItwik Gondhadekar T.E. State Best Group Dance
7. Firodiya Karandak 2020 Saurav Deshpande T.E. State Best Group Dance
8. Maunantar Karandak Saurav Deshpande

 

T.E. State Best Set

 

 

Academic Year 2018-19

 

Special Achievement:

  • Hrishikesh Kulkarni has Completed Google Summer of Code 2018 contributing to the open source project GNU Compiler Collection(GCC) in the Duration 14th May to 6th August, 2018.

 

Participation in Project Competition
S. No. Project Competition Members Class Competition Level Participation/Award
1 Avishkar,

Convene,

Impetus and Concepts’19

Bhadauria Siddharth Gaurav Jaiswal Aditya Tiwari Justine Thomas BE State Winner in Convene in ES domain, 2nd round Avishkar
2 Avishkar

Impetus & Concepts by PICT,

Convene, IEEE project competition , Aissms

Sinhghal Vaibhav Rohit Agarwal Pritam Dhake Snehal S Gugale BE State Runner Up in AISSMS IOIT conducted By IEEE,

Third Round in Avishkar.

3 Indian Engineering Project Consultancy 2019-20 Vedant Shende Chinmay Kunte Tushar Deshmukh Sagar Darekar BE National Participation
4 eYIC 2019,IITB ; Impetus and Concepts ; Convene 2019 Sanket Mehendale

Arnaw Gundewar Vidish Kale

Aditya Harvi

BE National Regional finalist in eYIC 2019, Amongst top 64 in India organized by IITB
5 Google Summer Of Code 2019 Sameeran Joshi Shubham Naralwar BE International Project selected for Google Summer Of Code 2019

 

 

Participation in Paper Presentation
S. No. Title of Paper Student Name Class Competition Level Participation/Award
1 Empathic Diary based on Emotion Recognition Using Convolutional Neural Network Shreya Pendsey Eshani Pendsey Shweta  Paranjape Tanvi Datye BE Proceeding of International Conference on Computational Science and Applications (pp.3-14) International Participation
2 Smart Drone Implementing Detection And Tracking Of Humans Bhadauria Siddharth Gaurav Jaiswal Aditya Tiwari Justine Thomas BE Journal of Emerging Technologies and Innovative Research Volume 6 Issue 4 , April-2019(ISSN : 2349-5162) International Participation
3 A Survey on Blockchain for Enabling Transparency in transactions of Government Direct Benefit Transfers (DBT) Tanmay Joshi,

Karan  Velhal Abhishek Nilange, Mansi Borole

BE International Journal of Computer Applications (0975 – 8887) Volume 181 – No. 47, April 2019 ISSN 0975-8887 International Participation
4 Polyphonic music generation using machine learning algorithm Aniket Kolekar, Vrushabh Supe,

Shivani Bandgar, Vrushali Kshirsagar

BE Journal of Emerging Technologies and Innovative Research 2019 ISSN:2349-5162 International Participation
5 Steering Angle Prediction in Autonomous Vehicle using Deep Learning Sinhghal Vaibhav Rohit Agarwal Pritam Dhake Snehal S Gugale BE Published in IEEE Explore, https://ieeexplore.ieee.org/document/9128735 International Participation
6 Analysis of machine logs to detect patterns and perform auto-remediation Juily Kulkarni Shivani Joshi Shriya Bapat Ketaki Jambhali BE Journal of Emerging Technologies and Innovative Research,2019, (ISSN : 2349-5162) International Participation
7 Pothole Detection and Notification Nisha Salvi Apurva Abnave, , Prachi Gaikwad, Vaishnavi Zende BE International Engineering Research Journal 2019 ISSN:2395-1621 International Participation
8 The Automated pill dispenser with alaram and mobile notification Omkar Shinde, , Jayesh Patil Rishikesh Lokhande, Sameer Khairmode BE International Journal for Research in Applied Science & Engineering Technology       ISSN No: 2321-9653 International Participation
9 Marathi Spoken Word Recognition using Sprectal Domain Feature over Distributed Frequency Content Vedant Shende Chinmay Kunte Tushar Deshmukh Sagar Darekar BE International Journal for Research in Applied Science & Engineering Technology ISSN No:2321-9653 International Participation
10 Implementation on Occluded Face Detection Madhuri Sathe,

Rohan More Rohit Singh Hrishikesh Shinde

BE IJIRCCE VOL-7, Issue3 , March-2019 E-ISSN: 2320-9801 International Participation
11 Real-time 3D Environment Reconstruction Using Vision Sensor for Robotics Application Rohan Patwardhan, Sahil Sonawane, Sumukh Bapat, Saumitra Kulkarni BE Journal of Emerging Technologies and Innovative Research., 2019, ISSN no: 2349-5162 International Participation
12 Survey on mental disorder detection using online social media mining Neel Pathak Raj Shivarkar Rohan Mane Parth Madane BE IJIRSET VOL-8, Issue-1 , Jan-2019 E-ISSN: 2319-8753 International Participation
13 Dynamic Authentication By ‘Risk Level Analysis Based User Profiling’ Using ML Approach Parth Khaladkar Omkar Mhatre,

Pratik Ingawale, Aishwarya Kusagal

BE ICATESM/IJRAT 2019 E-ISSN: 2321-9637 International Participation
14 Integrating Stock Twits and News Feed with Stock Data for better Stock Market Prediction Aditya Dhawane ,Piyush Lohana,

Gopal Ghate Kishan Umed

BE ICATESM/IJRAT 2019 E-ISSN: 2321-9637 International Participation
15 AUTOMATIC COMPLAINT MANAGEMENT FOR PUBLIC SERVICES IN SMART CITY Srushti Jambhulkar Shweta Suryawanshi Prajakta  Shinde Aishwarya Patil BE Journal of Emerging Technologies and Innovative Research, March 2019, Volume 6, Issue 3, (ISSN-2349-5162) International Participation
16 Intelligent Parking System using IOT Rutik Sarawade, Abhishek Kale,

Vishal Shinde, Siddharth Puntambekar

BE IJRAR May 2019, Volume 6, Issue 2 International Participation
17 Twitter spam detection on real time data using machine learning algorithms Akshay Khedkar Sumit Garud Piyush Shewale BE IJIRSET VOL 8 ISSUE 5 2019 e-ISSN :23198753 International Participation

 

Participation in Extra Curricular Activities
S. No. Event Student Name Class Level Participation/Award
1 Treasure Hunt, Electrabuzz Kashmira Dhere S.E Institute Winner
2 Badminton Rohan Devasthale T.E. Institute 2nd
3 Vedant Karandak Dance Ritwik Gondhadekar S.E. State Runner Up
4 COEP Impressions Ritwik Gondhadekar S.E. State Winner
5 COEP Impressions Chinmay Shah S.E. State Winner
6 Firodiya Karandak Saurav Deshpande S.E. State 2nd in Group Dance
7 Firodiya Karandak Ritwik Gondhadekar S.E. State 2nd in Group Dance
8 Firodiya Karandak Chinmay Shah S.E. State 2nd in Group Dance
9 Firodiya Karandak Cinmay Shah S.E. State 2nd Dance Choreography
10  Firodiya Karandak Ritwik Gondhalekar S.E. State 2nd Dance Choreography
11 Maunantar Karandak Saurav Deshpande S.E. State Best Actor
12 Sarpotdar Karandak Saurav Deshpande S.E. State Winner
13 Sarpotdar Karandak Ritwik Gondhadekar S.E. State Winner
14 Sarpotdar Karandak Chinmay Shah S.E. State Winner

 

Association of Computer Engineering Students(ACES)










Core Committee Members Academic Year 2023-2024

 

ACES Core Committee
Portfolio Name
Chairman Prof.U.M.Kalshetti
Staff Coordinator Prof.M.S.Pokale
General secretary Shivendra Deshpande
Joint General Secretary Atharva Ostwal
Treasurer Samrudhdhi Dhon
Team Technical Pratap Kadam
Team Web Swaraj Mhatre
Team Marketing Rutvij Deo
Team Editorial Yashashree Kirad
Team Event Prathamesh Gavali
Team Notification Vaishnavi Chaudhari
Team DnP Pradnya Dengle

 

Activities Conducted:

 

  • DSA Deep Dive: DSA series, starting from the basic concepts of DSA to advance level. Solving of the DSA problems on competitive coding platforms was conducted on 25.09.2023
  • Blockchain Verse: Speaker session to make students understand the basic concepts of blockchain, cryptography and the future scope of field conducted on 3-10-23
  • ACES Hackfest: Guidance session to help student understand more about Hctober Fest of google. Help them to understand how to complete various stages of Hctober fest as contributor or as maintainer conducted on 1-10-23
  • Pythonista: A two-day python workshop to learn python from fundamentals to advance concepts and help students along with some competitive coding questions from platforms conducted on 21&22 October 23
  • Ace it: A python based quiz to test the conceptual clarity of students conducted on 25-10-23
  • C++ workshop: A two-day hands-on session to help students understand the fundamentals of c++, basic concepts of OOP and STL conducted on 27 and 28-10-23.
  • Diwali Fiesta was carried out from 11 to 16-10-23: Group of online non tech events during the Diwali season to help students enjoy the festivities and learn something new including:
  1. Photofest:

Diwali photography competition conducted in various festive categories.

  1. Mindbooth:

Tech-non tech blogging competition with subject of participant’s choice among the tech/non tech categories

  1. Shortflick bash:

Video editing competition for festive non festive category

  1. Design hunt:

Designing competition where participants have to design certificates on one of the topic given by organisers

  1. Respawn:

Online gaming competition consist of two games: stumble guys and BGMI

  • Genesis: 3 days Career Guidance and Technical Skill Development workshop was conducted from 17-01-2020 to 20-01-2024
  • Two days Boot Camp was carried out for Technical Skill Development from 16-3-2024 to 17-3-2024
  • Social event for nail free tree was carried out on 18-02-2024

Projects

Companies offering Sponsored Projects

 

Academic Year: 2023-24
Newton’s Apple Security Solutions LLP Tolani Maritime Institute
Accident and orthopedic hospital, Miraj  
Academic Year: 2022-23
IncuGlobe Solutions Pvt. Ltd. DRDO
TechLead Software Engineering Pvt. Ltd. Mortgage Kart
Applied AI Consulting Utkarshini Edutech
Academic Year: 2021-22
Sattvarise Technologies Pvt Ltd Indecomm global sevices
Academic Year: 2020-21
Automotive Research Association of India (ARAI), Govt. of India Persistent Systems
ArrayPointer Contactless Dining
Academic Year: 2019-20
Tapas Geriatric Care Pvt Ltd Optimum Data Analytics
Academic Year: 2018-19
TechLead Anubhuti Solutions
Indicus Software Pvt. Ltd.

 

Teunware
Harman Connected Services Corp India Pvt. Ltd. DRDO
GCC Community  

 Academic Year: 2022-23

Project related Activities:

 

IGNITE- Project Competition cum Exhibition (2022-23)

The program was held on 16th March 2023 for final year students. The objective was to encourage students to complete their projects by imparting the suggestion given by the industry experts and in turn improve the quality of final year projects.

The event was inaugurated by the hands of Hon. Prof. R. G. Kaduskar, Hon. Dirtector, PVGCOET & GKPIM

And respected Dr. M. R. Taramble , Principal, PVGCOET & GKPIM in presence of Mr. Sagar Deshmukh, Mr. Nilesh Mali and Mr. Ajinkya Dharap.

 

Project Reviews by Industry Experts

The review was conducted on 19th and 20th Oct 2022 for all final year projects.

 

  • Objective: To understand the expectations from industry from BE projects and motivate students to improvise the scope of the project.
  • The following experts from industry were invited for the event:
  1. Mr Saif Ali Khan, Senior Product Support Engineer at Cornerstone OnDemand
  2. Ms. Nikita Suryawanshi, Consultant Specialist at HSBC Technologies India
  3. Mr. Sameer Gowaikar, Director-Technology at Tracer Solutions

Experts who evaluated:

Mr. Sagar Deshmukh, Founder, TechLead

Mr. Nilesh Mali, Founder member, Troplabs

Mr. Ajinkya Dharap, TCS

Mr. Deepak Jadhav, Director, FIS

Mr. Devidas Puranik, Wireless Software Enginneer at Amazon

Mr. Prafull Joshi, Co-Founder & Technology Director @Patheya Technologies
Special Recognitions:

  • A paper titled “Mortgage Document Requirements Across Lenders in the United Kingdom” was presented by Swaraj Pawar; Aditya Gadre; Aniket Patil; Prathamesh Kulkarni; Mamta Pokale in ICCUBEA 2023 and published in IEEE Explore.
  • Shivani Kulkarni, Bhagyashree Kande, Apurva Ingale, Aditi Wankhade Secured 1st price at Logica Project Competition conducted by RSCOE for the project titled ‘Underwater Image Enhancement’.
  • Rohit Dalvi, Tanmay Bhosale, Rutuja Ranade, Akshita Mohite secured 1st prize (Ignite). Won “Best in Application” (ACES and ITSA project competition) for the project titled ‘Peer to Peer Carpooling’.
  • Aditya Gadre, Prathamesh Kulkarni, Aniket Patil. Swaraj Pawar secured 1st price at TechCult Project Competition 2023 conducted by NMIT Talegoan for the project titled ‘Understanding document requirements of lenders in the UK through ML’.
  • A paper titled ‘Decentralized Tender Management System for Road Development using Blockchain’ has been published in IJIRSET, MAY 2023, 2319-8753 by Niranjan Patankar, Atharv Vaspate, Aniket Datar, Shankar Avad.
  • A paper titled ‘Automatic Generation of Meeting Minutes Using NLP, has been published in IJRASET, MAY 2023 by Nikhil Vinod Khodake, Shweta Kondewar, Swarda Bhandare, Chinmay Haridas.
  • A paper titled ‘Detection of Various Skin Diseases using CNN in Machine Learning’ has been published in IJRASET, MAY 2023 by Tushar Gupta, Anmol Kamble, Sunil Waghmode, Atharv Chinchkar.

Academic Year: 2021-22



Special Recognitions:

  • Nakul Amate, Sahil Morankar, Pranav Jojan were winners of Hackathon at Amity University for their Project titled ‘NoSquito’
  • A paper titled ‘DiGiVoter: Online Voting System’ in International Journal for Research in Applied Science and Engineering Technology, May 2022, Paper-ID: IJRASET43198 by Ruta Athalye, Nitin Bura, Shivam Kush Sharma, Shreya Yelnoorkar.
  • A paper titled ‘Chord Recognition using Machine Learning’ in International Journal of Scientific Research and Engineering Development,Mar-Apr 2022 ,Paper-ID : IJSRED-V5I2P132 by Kashmira Dhere, Vicky Mali, Aditi Kanzarkar, Jozia Khan.
  • A paper titled ‘Realtime Road Lane Detection’ in International Research Journal of Engineering and Technology (IRJET) Volume 9, Issue 5, May 2022. Paper ID: IRJET-V9I5488 by Samyak Shah, Abhishek Jagtap, Rutik Darda, Sakshi Kamble.
  • A paper titled ‘Oil Spill Identification from Satellite Images using Deep Neural Networks’ in International Journal for Science and Advance Research in Technology (IJSART) by Samruddhi Bhosale, Komal Gawandare, Prachi Ambure, Akash Bhandari
  • A paper titled ‘PodFast: Extractive Audio Summarization’ in ICT4SD 2022, Springer LNNS Paper ID: 455 by Shruti Yadav, Mehak Gupta, Atharva Deshpande.
  • A paper titled ‘Social Distance Detection and Alert System using Deep Learning and Computer Vision’ in International Journal of Innovative Research in Science, Engineering and Technology(IJIRSET) Year:2022 e-ISSN: 2319-8753, p-ISSN: 2320-6710 by Abhinandan Patil, Harsh Wankhade, Akash Dhawale, Sudeep Kadam.
  • A paper titled ‘Comparative Analysis of Feature Selection Algorithms for Computational Personality Prediction from Social Media’ in International Journal of Innovative Research in Science, Engineering and Technology(IJIRSET) Year:2022 e-ISSN: 2582-5208 by Sudhanshu Kulkarni, Ashish Biradar, Harshal Jadhav, Yash Gujarathi.
  • A paper titled ‘Underwater Mines Detection and Comparison on Machine Learning Result’ in International Journal for Science and Advance Research in Technology(IJSART) Volume 8 Issue 5 – MAY 2022 ISSN no 2395-1052 by Sanket Deone, Dheeraj Danve, Prajwal Sumbe, Somesh Gawade.

 Academic Year: 2020-21

Special Recognitions:

  • Publication of Paper titled ‘Knowledge Graph of Mergers and Acquisitions’ by Arya Kulkarni, Pranav Kulkarni, Yogiraj Bhoomkar, Sushant Vernekar ( IT) in 3rd IEEE International Conference on Emerging Smart Computing and informatics (ESCI-2021) https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/9397038
  • Publication of paper titled ‘Food Recommendation System Using Word Embeddings’ by Ninad Tongay, Harshal Pandit, Aakash Bidwe, Ritul Narwade in ICICV-2021
  • Publication of paper titled ‘Automated Criminal Identification and Notification System’ by Priya Karanjule, Rutuja Pawar, Shraddha Wadvekar, Manjushree Rathod in IRJET (May 2021), e-ISSN no. 2395-0056
  • Publication of paper titled ‘Platform-a web based system’ by Chinmay Shah, Siddhant Sharma, Tanmay Wankhade in International Research Journal of Modernization in Engineering Technology and Science.

Academic Year: 2019-20


Special Recognitions:

  • Participation in ProTech 2020 Symbiosis Institute of Technology (SIT) by Kulkarni Hirshikesh, Joshi Tejas, Sanap Nikhil, Kalyanpur Rohan.
  • Participation in I²IT State Level Project Competition 2020 by Kulkarni Shubham, Waghmode Mayur, Pandit Amartya, Desai Arnav
  • Winners in e-Yantra Ideas Competiton at national level: Students: Parikh Parth, Rasal Akash, Mundada Khushboo, Kalamdane Shantanu S.
  • Participation inProTech 2020- Symboisis Institute of Technology (Lavale, Pune) by Parikh Parth Tarak, Rasal Akash Ramchandra, Mundada Khushboo L., Kalamdane Shantanu S.
  • Particiaption in Megathon organized by e-Zest Solutions and Fresco Capital by Atharva Kulkarni, Niraj Kulkarni, Amey Hengle, Nachiket Bavdekar
  • Participation in I²IT State Level Project Competition 2021 by Atharva Kulkarni, Niraj Kulkarni, Amey Hengle, Nachiket Bavdekar
  • Winners and participation in I²IT State Level Project Competition 2021 by Parikh Parth Tarak, Rasal Akash Ramchandra, Mundada Khushboo L., Kalamdane Shantanu S.
  • Participation in ‘Personalized Newspaper Based on Emotional Traits Using Machine Learning by Kulkarni Hrishikesh Parag, Joshi Tejas Sanjay, Sanap Nikhil Sadashiv,
  • Kalyanpur Rohan Navin in 5th International Conference on Computing, Communication, Control and Automation (ICCUBEA – 2019)
  • Participation in ‘Prediction of Mental Disorders using Lifestyle Analysis and Psychometry Mehta Chintan Anupam, Phansalkar Shreyas Abhijit, Devasthale Rohan S., Nimgaonkar Mohit Milind in 3rd International Conference on Data Management Analytics and Innovation (ICDMAI 2020) (in process of publishing)
  • Kulkarni Shubham Vijay, Waghmode Mayur Dattu, Pandit Amartya Alias Parth S., Desai Arnav Ajay published a paper on ‘Classification, Summarization and Event Extraction through Emails’ in International Journal of Creative Research Thoughts ISSN: 2320 – 2882 (April 2020, Volume 8, Issue 4)
  • Shubham Jadhao, Snehal Pandharpatte, Suraj Shelkikar published a paper titled ‘Secure Report Sharing Platform for Healthcare System’ in International Journal of Innovative Research in Computerand Communication Engineering (Volume 9, Issue 5, May 2020)
  • Rutuja Saste, Shreyas Gaikwad, Vaishali Vanjari, Satyam Indhane published paper on ‘Hateful Speech Detection form short text using NLP and Machine Learning Techniques’ inInternational Journal of Innovative Research in Science, Engineering and Technology (IJIRSET) e-ISSN: 2319-8753, p-ISSN: 2320-6710 (Volume 9, Issue 5, May 2020)

Academic Year: 2018-19

Special Recognitions:

  • Participation in Avishkar, Convene, Impetus and Concepts’19 by Bhadauria Siddharth, Gaurav S Jaiswal, Tiwari Aditya, Justine Thomas and Winner in Convene in ES domain, 2nd round Avishkar
  • Participation in Avishkar, Impetus & Concepts by PICT, Convene, IEEE project competition, Aissms by Singhal Vaibhav, Rohit Dilip Agarwal, Pritam Pralhad Dhake, Snehal S Gugale        and Runner Up in AISSMS IOIT conducted by IEEE, Third Round in Avishkar.
  • Particiaption in Indian Engineering Project Consultancy 2019-20 by Vedant Rajesh Shende, Chinmay Vinod Kunte, Tushar Dilip Deshmukh, Sagar Kailas Darekar.
  • Participation in eYIC 2019, IITB; Impetus and Concepts; Convene 2019 by Sanket Mehendale, Arnaw R Gundawar, Vidish Prasad Kale, Aditya Uday Harvi and Regional finalist in eYIC 2019, Amongst top 64 in India organized by IITB.
  • Participation in Google Summer of Code 2019 by Sameeran Jayant Joshi, Shubham U Narlawar and Project selected for Google Summer of Code 2019.
  • 17 project groups have published papers in various international conferences and journals.3 papers are published in IEEE Explore.

 

Guest Lectures Organized by department

Guest Lecture on “Professional Ethics & Ettiquates”(Audit Course 2023-24)
Guest Lecture on “Environmental Studies” (Audit Course 2023-24)
A guest lecture by Mr. Vinod Kamat
A guest lecture by Mr. Nakul Amte
A guest lecture by Ms. Sheetal Shekhe

 

Guest Lectures Organized

Academic Year 2022-23

  1. On 23th March, 2023, Guest lecture by Mr. S.C. Rao, from Department of MBA on ‘Leadership and Personality Development’ was organized for SE, TE, BE students.
  2. On 1st August, 2023, Guest lecture by Mr. Nakul Amate, from, Polkadex on ‘Ace the Job Interview’ was organized for SE, TE, BE students.
  3. On 12th May, 2023, Guest lecture by Dr. Devendra Gowda,on ‘IPR(Capacity Building )’ was organized for SE students.

Academic Year 2021-22

  1. On 29th September, 2021, Guest lecture by Mr. Adwait Bhope,from Uptycs on ‘A step towards open source’ was organized for SE TE BE students.
  2. On 20th April, 2022, Guest lecture by Mr. Vinod Kamat, from, Mortgage kart Ltd.on ‘Guide to Competitive Programming’ was organized for SE, TE students.
  3. On 17th September, 2021, Guest lecture by Mr. Aditya Phadke, from Part time Professor in Cambrian College‘ on ‘Graduate Studies in Canada’ for TE, BE students.

Academic Year 2020-21

  1. On  2nd  January, 2021, Guest lecture by Mr. Atharva Kulkarni, Mr. Amey Hengle, Alunimi from Computer Department on ‘Shared Task: A step towards research and Path finder for the project(Capacity Buliding)’ was organized for SE TE BE students.
  2. On 18th September, 2020, Guest lecture by Mr. Hrishikesh Kulkarni, Alumini from Computer Department on ‘Writing a Good Research Paper and Getting It Published (Capacity Buliding)’ was organized for SE, TE, BE students.
  3. On 7th November, 2020, Guest lecture by Mr. Anurauddha Nilegaonkar, from, amazon web services on ‘Resume Building’ was organized for SE, TE students.

Academic Year 2019-20

  1. On 2nd July, 2019, Guest lecture by TIME Institute Pune on ‘Session on Higher Studies: To provide guidance to the student regarding Higher Education like MBA’ was organized for SE TE BE students.
  2. On 21st September, 2019, Guest lecture by Ms. Sheetal Shekhe, from excellon software on ‘College to Campus: To educate students on preparation of Campus placement’ was organized for SE students.
  3. On 3rd August, 2019, Guest lecture by Nikita Pathak, Alumini from Computer department, on ‘Usability Engineering with UI/UX Design’ was organized for SE, TE students.
  4. On 18th September, 2019, Guest lecture by Kerry Wilks, Deepak Gupta, from Wichista University, on ‘Higher Studies Opportunity session’ was organized for SE, TE students.

Academic Year 2018-19

  1. On 21st July, 2018, Guest lecture by Dr.Nikhil Mehta and Ms.Nehal Shah Softskill Trainers on ‘Stress Relief : Yoga and Meditation’ was organized for SE TE BE students.
  2. On 16th February, 2019, Guest lecture by Ms.Hema Kulkarni, Softskill Trainer on ‘Leadership & personality development’ was organized for SE TE BE students.
  3. On 23rd February, 2019, Guest lecture by Mr. Pankaj Gupta, from RedHat, on ‘A session on “How to start contributing to open source, introduction to GSOC’ was organized for SE, TE BE students.
  4. On 24th August, 2018, Guest lecture by Mr. Tushar Aherkar, PG student at BITS Pilani, Hyderabad Campus, on ‘A session on career guidance’ was organized for SE students.

 
Guest Lectures Delivered by Faculty

Academic Year 2021-22

Mrs  M.S.Pokale delivered webinar on “Microprocessor” for SE computer Engineering students organized by Dr. D.Y.Patil Institute of Technology, Pimpri, Pune on 10th July 2021.

Academic Year 2020-21

Mrs. U.M. kalshetti delivered a guest lecture on “Design of DFA ” on 14th Aug 2020 for TE students of D Y Patil college of Engineering,Akurdi

Academic Year 2018-19

Mrs. U M. kalshetti delivered a guest lecture on “problem classes: P, NP, NP Complete and NP hard “on 23rd March 2018 for TE. (IT) students of PVG’s COET, Pune.

 

 

Internship:

Students Internship:

Sr.

No.

Industry Name of Students Class Duration
Academic Year: 2023 – 2024
1 eQ Technologic (India) Pvt. Ltd. Anushka Khupse BE 10 Weeks
2 Persistent Gaurav Patil BE 7 Weeks
3 Code Clause Atharva Pawar BE 6 Months
4 Persistent Gargi Kale BE 7 Weeks
5 Persistent Gauri Kamble BE 7 Weeks
6 Newton’s Apple Security Solutions LLP Archita Bhattad BE 3 Months
7 Newton’s Apple Security Solutions LLP Shyam Lokhande BE 3 Months
8 Newton’s Apple Security Solutions LLP Swaraj Mhatre BE 3 Months
9 Newton’s Apple Security Solutions LLP Mahak Gautam BE 3 Months
Academic Year: 2022-2023
1 Udemy Saurabh Gorakhnath Gadhave TE 1 month
2 Coursera Tejas Bajirao Kapare TE 3 months
3 Verzeo Harshwardhan K. C. TE 2 months
4 Coursera Aditya Sanjay Lokhande TE 3 months
5 Coursera Samarth Vaibhav Pathak TE 3 months
6 edyst Nikita Ramesh Birajdar TE 1 month
7 Oasis infobyte Shivendra Atul Deshpande TE 1 month
8 Coursera Snehank Milind Patil TE 3 months
9 Coursera Nisarg Rajshekhar Kudgunti TE 2 months
10 Coursera Aniket Sanjeev Gaudgaul TE 3 months
11 Sahu Technologies Aditi Chandrakant Joshi TE 1.5 month
12 Unique system skills pvt Ltd Abhishek Yogesh Dhamdhere TE 2.5 months
13 Sahu Technologies Vaishnavi L. Gawande TE 1.5 month
14 Coursera Arnav Abhay Sinha TE 3 months
15 LetsGrowMore Sandesh Prashant Jadhav TE 1 month
16 Sahu Technologies Gargi Prakash Kale TE 1.5 month
17 Oasis infobyte Kasturi Prasanna Bhandare TE 1 Month
18 Sahu Technologies Shyam Nagnath Lokhande TE 1.5 month
19 Sahu Technologies Vaidehi Vishwanath Kale TE 1.5 month
20 1stop Lokita Ajay Lokhande TE 2 months
21 Forage Shrushti Bhushan Meshram TE 1 month
22 Nullclass Yashshree Pramod Kirad TE 1 month
23 Udemy Kamlesh Vijay More TE 1 month
24 Coursera Chinmayee Pritam Gade TE 3 months
25 Oasis infobyte Eshan Rajas Nerkar TE 1 Month
26 Techscalar solutions Pranav Vinayak Patil TE 1.5 months
27 Nullclass Srushti Sanjeev Shirhatti TE 1.5 months
28 Devtown Parag Sachin Pandharpote TE 4 months
29 Sahu Technologies Swaraj Nitin Mhatre TE 1.5 months
30 Oasis infobyte Pratap Karbhari Kadam TE 1 month
31 code clause + Pankaj Sampat More TE 1.5 months +
32 Sahu Technologies Vishakha Krishnarao Jadhav TE 1.5 month
33 LetsGrowMore Vivek Kisan Kute TE 1 month
34 Unique system skills pvt ltd Atharva Sanjay Ostwal TE 1.5 months
35 Devtown Ayyaan Musa Faras TE 4 months
36 Quencils Mahak Sanjay Gautam TE 2 months
37 Ahen Yash Rajendrakumar Pawar TE 1 month
38 Udemy Ashwin Ashok Gadve TE 1 month
39 Udemy Dheeraj Malhari Nale TE 1 month
40 Lotus IT Hub Neha Raju Bhosale TE 1.5 months
41 Escents Pranav Tushar Pradhan TE 1.5 months
42 Coursera Pranali Ramesh More TE 3 months
43 Oasis Infobyte Shrikrishna D. Dongre TE 1 month
44 Oasis Infobyte Dipesh Suhas Toke TE 1 month
45 LetsGrowMore Buddhabhushan P. Sapkale TE 1 month
46 Oasis infobyte Sanket Appu Rathod TE 1 month
47 Oasis infobyte Tejas Digambar Date TE 1 month
48 Oasis infobyte Yogesh Shashikant Ramdasi TE 1 month
49 Udemy Roonak Vinayak More TE 1 month
50 Oasis infobyte Kiran Tukaram Shinde TE 1 month
51  Cas.code Rujula Narayan Deshmukh TE 1 month
52  Inhouse Rutvij Narendra Deo 1 TE 6 months
53 Oasis infobyte Vaishnav Avinash Bhujbal TE 1 month
54 Oasis Infobyte Atharva Bhagirath Pathak TE 1 month
55 Udemy Vedant Rajendra Supe TE 1 month
56 Udemy Parth Manik Bangar TE 1 month
57 edyst Gauri Ram Kamble TE 1 month
58 Udemy Shreyas Dhanvant Patil TE 1 month
59 Coursera Om Satish Parghale TE 1 month
60 lotus IT Hub Aditya Vijay Shinde TE 1.5 months
61 corizo Ayush Satish Joshi TE 1 month
62 Technook Shantanu Vijay Ranaware TE 2 Months
63 Oasis infobyte Shivani Arun Nyamgouda TE 1 month
64 Oasis infobyte Anushka Uttam Khuspe TE 1 month
65 Instrucali systems Atharva Pravin Pawar TE 2 Months
66 Crescente Archita Prasad Bhattad TE 3 months
67 unique system skills pvt ltd Suyog Avinash Karpe TE 2.5 months
68 lotus IT Hub Aishwarya Mohanrao Patil TE 1.5 month
69 Forage Aditya Raina TE 1 month
70 LetsGrowMore Manjeet Nachhater Singh TE 1 month
71 DIY intern Akshit Motilal Bhat TE 1 month
72 PHN Technology Pvt Ltd Arsalan Masood Peer TE 2 Months
73 Techciti software consulting Pvt Ltd Aditya Ajay Thorat TE 2 Months
74 Techciti software consulting Pvt Ltd Akash Pramod Chavan TE 2 months
75 coursera Vaishnavi Sharad Varhadi TE 3 months
76 Coursera Gargi Anil Rane TE 3 Months
77 YBI Foudation Gaurav Suresh Patil TE 1 month
78 Oasis infobyte Prathmesh Hemendra Atre TE 1 month
79 YBI Foudation Yogesh Lokesh Rai TE 1 month
80 LetsGrowMore Aryan Paresh Bhingare TE 1 month
81 LetsGrowMore Om Avinash Gaikwad TE 1 month
82 DRDO, Pune Tabish Khan BE 7 months
83 DRDO, Pune Nishad Khare BE 7 months
84 DRDO, Pune Chaitnya Nirantar BE 7 months
85 DRDO, Pune Ameya Hujare BE 7 Months
86 RhythmFlow Solutions Pvt. Ltd. Ajinkya Sahu BE 17 Months
87 Instrukali Systems Atharva Pawar BE 2 Months
88 Versatalia Labs Omesh Kadam BE 6 months
89 Newton’s Apple, Pune Vaibhavi Mekhe BE 4 months
90 Mercedes Benz, Pune Rohit Dalvi BE 4 Months
91 YoShops Aditi Sidnerlikar BE 2 Months
92 Oasis Infobyte Yash Hendre BE 1 Month
93 Campus Innovations Pvt. Ltd. Gaurav Burande BE 12 Months
94 Finalitics Shivani Kulkarni BE 2 Months
95 Resilience Health Private Limited Darshan Pawar SE 3 Months
96 Teachnook Vivek Mangale SE 2 Months
Academic Year: 2021-22
1 Maxima IT Consulting India Pvt. Ltd. Adhav Abhishek Sanjay TE 2 Months
2 VLab IITB Ajinkya Sahu TE 6 months  
3 Twowaits Technologies Pvt. Ltd. Akshit Padgotra TE 1 month  
4 Exposys data Labs Akshita Mohite TE 1 Month  
5 Newtons Apple Security solutions Apurva Ingale TE 6 Months  
6 EIsystems services Attarde Hrushikesh Anil TE 1.5 Months  
7 Exposys data labs Avad Shankar Sameer TE 1 Month  
8 BMore IT Solutions LLP Bhosale Tanmay Mahesh TE 6 Months  
9 Creatosaurus Bolla Ayush Jagdish TE 2 Months  
10 Sachtron Technology Bonde Yash Ulhas TE 3 months  
11 Looseleaf LLP Burande Gaurav Siddheshwar TE 7 Months  
12 Exposys data Labs Chavan Kaushiki Prasad TE 1 Month  
13 TCSiON Chinchkar Atharv Rajendra TE 3 Months  
14 Shoprox technologies Pvt. Ltd. Dalvi Rohit Ganesh TE 3 Months  
15 Exposys data Labs Datar Aniket Sandeep TE 1 Month  
16 Personifwy Deogaonkar Aditya Purushottam TE 2 Months  
17 Shreetech Systems, Pune Durge Apoorva Nitin TE 1 month  
18 Inhouse Gadre Aditya Bhalchandra TE 1 Month  
19 Oasis Infobyte Gaikwad Angad Machhindra TE 1 month  
20 RhythmFlows solutions Pvt. Ltd. Gaikwad Pradnya Dnyanoba TE 6 Months  
21 Oasis Infobyte Gandge Swapnil Sureshrao TE 1 month  
22 Inhouse Gore Aniket Machhindra TE 1 Month  
23 Inhouse Gudadhe Sujay Jayawant TE 1 Month  
24 TCSiON Gupta Tushar Hemant TE 3 Months  
25 Twowaits Technologies Pvt. Ltd. Hardikar Sharvari Sushrut TE 1 month  
26 TCSiON Haridas Chinmay Mahesh TE 3 Months  
27 Oasis Infobyte Hendre Yash Hari TE 1 month  
28 Exposys data Labs Hujare Ameya Deepak TE 1 Month  
29 Vlabs IITB Joshi Maitreyi Yogendra TE 6 Months  
30 In House Kadam Omesh Vikas TE 1 month  
31 TCSiON Kamble Anmol Pandurang TE 3 Months  
32 Anvistar ITS Pvt Ltd, Pune Kande Bhagyashree Govind TE 1 Month  
33 Oasis Infobyte Kapratwar Pratik Balaji TE 1 month  
34 Twowaits Technologies Pvt. Ltd. Kattawar Hariharan Raju TE 1 month  
35 Ordinance Factory Board Khan Mohammed Tabish Ismail TE 1 month  
36 Oasis Infobyte Kokate Arya Sanjay TE 1 month  
37 TCSiON Kondewar Shweta Vivekananda TE 3 Months  
38 Anvistar ITS Pvt Ltd, Pune Kore Prachee Umesh TE 6 Month  
39 RhythmFlows Pvt. Ltd. Koshti Neha Ajitkumar TE 6 Months  
40 Exposys data Labs Kulkarni Prathamesh Jivan TE 1 Month  
41 The Entrepreneurship Network Kulkarni Shivani Vidhyadhar TE 4 months  
42 Future Ready Talent Lagad Apurva Vikram TE 1 month  
43 Palash IVF solutions Empowerment Fertility Matkar Vishakha Surendra TE 1 month  
44 Future Ready talent Mekhe Vaibhavi Arun TE 1 Month  
45 TCSiON Mudasir Bashir TE 3 Months  
46 TCSiON Musaib Zahoor TE 3 Months  
47 Dorabhai Pvt. Ltd. Nikam Atharva Anil TE 3 months  
48 Suvidha Foundation Nikhil Vinod Khodake TE 1 Month  
49 Task Consultants, Pune Nirantar Chaitanya Rajesh TE 1.5 months  
50 JPMorgan Chase & Co. Nishad Yogesh Khare TE 2 Months  
51 Inhouse Panchghate Dhananjay Rajendra TE 1 Month  
52 Task Consultants, Pune Pandit Siddhi Machhindra TE 1.5 months  
53 Exposys data Labs Patankar Niranjan Nitin TE 1 Month  
54 Exposys data Labs Patil Aniket Sandip TE 1 Month  
55 TechCiti Software consulting Pvt. Ltd. Pawar Deep Chandrakant TE 2 months  
56 Creamazo Pawar Swaraj Rohidas TE 2 months  
57 Exposys data Labs Pranav Chetan Birari TE 1 month  
58 Grace colour and Engineers Pranit Charansing Rathod TE 2 months  
59 BrainOvisi Solutions Pvt. Ltd. Pratik Madhav Kumbharwad TE 1 Month  
60 Exposys data labs Ranade Rutuja Umesh TE 1 Month  
61 Vlabs IITB Ranbhare Vaishnavi Rajendra TE 6 Months  
62 Coursera Ritu Malik TE 2 Months  
63 Technical Coding Research innovation Sakshi Ashok Patil TE 2 Months  
64 College ranker Sakshi Jayasing Patil TE 1 Month  
65 Shreetech Systems, Pune Saste Prerna Pramod TE 1 month  
66 Bizconnect Events Sethiya Utkarsh Jitendra TE 3 Months  
67 Lets GrowMore Shashank Awasthi TE 1 month  
68 USAS Solutions Shedge Harshal Hindurao TE 2 months  
69 Exposys data labs Sheen Mussa TE 1 Month  
70 udemi Shelar Shivam Bhausaheb TE    
71 Utkarshini edutech Sidnerlikar Aditi Rajnish TE 3 Months  
72 TCSiON Swarda Sadashiv Bhandare TE 3 Months  
73 The Entrepreneurship Network Takawane Vaishnavi Dilip TE 3 Months  
74 Rillion, Pune Tanwar Someshsingh Shailendrasingh TE 1 month  
75 TCSiON Tarkunde Tanvi Rajesh TE 3 Months  
76 Roommate Thorat Sahil Vikas TE 1 Month  
77 Exposys data Labs Unde Aadesh Damodhar TE 1 Month  
78 iNeuron intelligence Pvt Ltd Vaibhav Saswade TE 1 Month  
79 Task Consultants, Pune Vaspate Atharv Avinash TE 1.5 Months  
80 Exposys data Labs Waghmode Sunil Bhiva TE 1 Month  
81 Learnovate Ecommerce Wankhade Aditi Sunil TE 1 Month  
82 Inhouse Yadav Satyajeetsinh Sanjaysinh TE 1 Month  
83 Sattvarise Technologies Pvt. Ltd. Yashwardhan Chavan BE 3 Months  
84 Wildcraft Rajesh Torane BE 3 Months  
85 Custard Apple Animation Pvt.Ltd Tejas Bele BE 6 Months  
86 Sattvarise Technologies Shardul Dharmadhikari BE 6 Months  
87 Sattvarise technologies Shantanu Hallur BE 6 Months  
88 The Emerging Tech Foundation Shivam Rajput BE 1 Year  
89 Wipro Shital Satpute BE 4 Months  
90 The Sparks Foundation Sakshi Kamble BE 5 Months  
91 Uptycs Dheeraj Danve BE 9 Months  
92 Buisness Intelligence & optimization and Provisions Automation application Rohit Dalvi BE 3 Months  
Academic Year: 2020-21  
1 Sainath Computers Mr.Aakash Bidwe TE 1st January 2021 – 30th  April 2021  
2 Sunrich Technologies Mr.Chetan Choudhary TE 21st January 2021 – 21st February 2021  
3 Tech Mahindra Mr.Sahil Morankar TE 14th October 2020 – 31st March 2021  
4 Tech Mahindra Mr.Sagar Patil TE 14th October 2020 – 31st March 2021  
5 Steinn Labs LLP Mr.Adwait Bhope TE 10th February 2021 – 10th May 2021  
6 The Sparks Foundation Mr.Bhavesh Choudhari SE March 2021 – April 2021  
7 The Sparks Foundation Ms.Apoorva Patil SE March 2021 – April 2021  
8 Steinn Labs LLP Mr.Aashay Zanpure TE 8th March 2021 – 30th April 2021  
9 KPIT Mr. Yogiraj Bhoomkar TE 24th February 2021 – 30th April 2021  
10 KPMG Mr. Abhishek Jagtap TE May 2021  
11 Deloitte Mr. Abhishek Jagtap TE March 2021  
12 IIT Bombay Mr. Parth Parikh BE 8th May 2020 – 27th June 2020  
13 Algorithmic Electronics Ms. Trupti Madane BE 10th February 2020 – 10th May 2020  
14 Algorithmic Electronics Ms. Manasi Gaikar BE 10th February 2020 – 10th May 2020  
15 Deloitte Ms. Vaishnavi Pingale BE June 2020  
16 Amazon Marketplace web     services Mr. Jitendra Borse BE 23rd August 2020 – 23rd November 2020  
17 Nilgini Social Mr. Ritwik Gondhalekar TE 10th June 2020 – 11th September 2020  
18 Muellners Mr. Atharva Dhekne TE 25th April 2020 – 25th July 2020  
19 WildCraft Mr. Rajesh Torane SE June 2020 – August 2020  
20 Priyam IT Services Pvt.Ltd. Ms. Mehak Gupta SE 9th September 2020 – 15th October 2020  
21 Shyena Tech Yarns Mr. Kushal Burad SE 4th May 2020 – 31st July 2020  
22 Intenshala Ms. Kashmira Dhere TE August 2020  
23 Internship Studio Ms. Kashmira Dhere TE 29th July 2020 – 3rd September 2020  
24 Internship Studio Mr. Vicky Mali TE 29th July 2020 – 3rd September 2020  
Academic Year: 2019-20  
1 Newton’s Apple Ms.Siddhi Mankani TE 20th July 2019-20th September 2019  
2 Newton’s Apple Ms.Prutha Joshi TE 20th July 2019-20th September 2019  
3 Tata Technologies Mr.Shreyas Garud TE 10th June 2019-28th June 2019  
4 Doodle’ Designs Mr.Ritwik Gondhalekar TE 3rd June 2019-3rd July 2019  
5 The Spartks Foundation Mr.Vinod Kamat TE April 2019-June 2019  
6 YCS Technologies Mr.Adwait Bhope TE 10th June 2019- 26th July 2019  
7 YCS Technologies Mr.Aashay Anant Zanpure TE 27th June 2019-23rd July 2019  
8 Tech-City Research & Consulting Pvt.Ltd. Mr.Atharva Kulkarni BE 10th June 2019-10th July 2019  
9 Google LLC Mr.Tejas Joshi BE 27th May 2019 – August 2019  
10 Schlumberger Mr.Amey Hengle BE 3rd June 2019-2nd August 2019  
Academic Year: 2018-19  
1 IIT Bombay Mr. Parth Parikh TE 27th June 2018 to 18th Sept 2018.  
2 IIT Bombay Ms. Khushboo Mundada TE 27th June 2018 to 18th Sept 2018.  
3 IIT Bombay Mr. Akash Rasal TE 27th June 2018 to 18th Sept 2018.  
4 Anubhooti Solutions Mr. Mayur Waghmode TE Two months  
5 Anubhooti Solutions Mr. Shantanu Kalamdane TE Two months  
6 Anubhooti Solutions Ms. Manasi Jadhav TE One month  
7 Anubhooti Solutions Ms. Tanjila Pathan TE One month  
8 Anubhooti Solutions Mr. Nikhil Sanap TE One month  
9 Anubhooti Solutions Mr. Mohit Nimgaonkar TE One month  
10 Anubhooti Solutions Mr. Abhishek Shah TE One month  
11 Beelogical software solutions Mr. Neel Pathak BE One month  
12 Beelogical software solutions Mr. Raj Shivarkar BE One month  
13 Jio Mr. Parth Madane BE One month  
14 TechLeaper Systems Pvt. Ltd. Ms. Madhuri Sathe BE One month  
15 SPJ Embedded Technologies Pvt. Ltd. Mr. Rohan Patwardhan BE Two months  
16 Austere Systems Pvt. Ltd. Mr. Rohan Mane BE 1.5 month  
17 Quesup web solutions Ms. Vaishnavi Pingale TE 10 days  
18 Futura Apsol Pvt.Ltd. Mr. Vidish Kale BE One month  
19 DOS India Mr. Abhishek Shah TE One month  
20 DOS India Mr. Yash Dixit TE One month  
21 DOS India Mr. Soham Patil TE One month  

 

 

Information Security and Cloud Computing SDP 2023-24
Project Evaluation/Review III 2023-24
Blockchain Technology Webinar and Hands on session 2023-24
DevOps Workshop 2023-24
IGNITE Project Competition 2022-23

IGNITE Project Competition 2022-23
IGNITE- a Symposium on Project 2022-23

IGNITE- a Symposium on Project 2022-23
GIT Workshop 2022-23
“C++ Programming for Logical Thinking: Improve Coding” Guest Lecture 2022-23
IOT Guest Lecture 2022-23
Internal Hackaton for SIH 2023
Internal Hackaton for SIH 2023
Orientation of SIH 2022
Internal Hackathon for SIH 2022
Internal Hackathon for SIH 2022
Internal Hackathon for SIH 2022

FDP Conducted by Department

  • Three days FDP on “GIT” by Mr. Parth Parikh organized by the Department of Computer Engineering in association with Spoken Tutorial, IIT Bombay and coordinated by Prof U M Kalshetti and Prof A G Sawant from 22nd to 24th November 2021 having 30 participants.
  • 3-days FDP on “Python3.4.3” was organized during 13th Aug to 15th Aug 2020 in association with Spoken Tutorial IIT Bombay.
  • One-week Faculty Development Program on “Drupal” was organized during 18th May 2020 to 22nd May 2020 in association with Spoken Tutorial IIT Bombay.
  • One-week Faculty Development Program in ‘Cyber Security’ is organized during 26th February 2019 to 4th March 2019 under the Ministry of HRD in association with Shivaji University, Kolhapur.

Workshops/Webinars/Seminars/Guest Lectures Conducted by Department

 

  • A hands on student development program(SDP) on “Information Security & Cloud Computing” by Mr.Prasad Salvi organized by Computer Engineering & AIDS Department and coordinated by Prof.D.D.Sapkal & Prof.V.A.Kanade on 16th February 2024 having 89 participants.
  • Project Evaluation/Review III evaluated by industry expert Mayur Waghmode, Mohit Nimgaonkar, Purva Shah organized by Computer Engineering Department and Coordinated by Prof.B.C.Julme on 4th November 2023 having 80 participants.
  • Webinar and Hands on Session on “Blockchain Technology” by Ganesh Dshpade from Dapp World organized by Computer Engineering Department and coordinated by Prof.M.S.Pokale from 5th October 2023 to 19th October 2023.
  • Internal Hackathon for SIH 2023 evaluated/judged by Vinod Kamat, Shaunak Umarkhedi, Apoorva Kadam, Aniket Kolekar, Arnaw Gundawar, Prakhar Srivastava, Tejal Dedge, Dr. Prasanna Shete, Prof. V. V. Sovani coordinated by Prof.M.R.Apsangi, Prof.V A.Kanade, Prof.G.A.Kulkarni on 25th September 2023 having 156 participants.
  • Workshop on “DevOps” by Mayur Waghmode organized by Computer Engineering Department and coordinated by Prof.M.V.Marathe from 28th August 2023 having 30 participants.
  • Guest Lecture on “IOT” by Nishant Ikhar organized by Computer Engineering Department and coordinated by Prof.M.S.Pokale on 15th May 2023.
  • Project Competition cum exhibition “IGNITE” judged by Mr. Sagar Deshmukh, Mr. Nilesh Mali, Mr. Ajinkya Dharap, Mr. Devidas Puranik, Mr. Prafulla Joshi, Mr. Deepak Jadhav organized by Computer Engineering Department and coordinated by Prof.U.M.Kalshetti and Prof.A.A.Junnarkar on 16th March 2023 having 155 participants.
  • Symposium on “IGNITE- a symposium on final year projects –an industry perspective” judged by Mr Saif Ali Khan, Ms. Nikita, Suryawanshi, Mr. Sameer Gowaikar organized by Computer Engineering Department and coordinated by Prof.U.M.Kalshetti and Prof.A.A.Junnarkar from 19th October 2022 to 20th October 2022 having 70 participants.
  • Guest Lecture on “C++ Programming for Logical Thinking: Improve Coding” by Mr.Adwait Bhope organized by Computer Engineering & AIDS Department and coordinated by Prof.M.S.Pokale on 22nd September 2022.
  • Workshop on “GIT” by Shivendra Deshpande, Shyam Lokhande organized by Computer Engineering Department and coordinated by Prof.M.V.Marathe on 27th August 2022 having 77 participants.
  • Seminar on “Project Design and Development” by Rutik Darda , Mr. Samyak Shah, Mr. Shivam Rajput organized by Computer Engineering Department and coordinated by Prof.U.M.kalshetti on 25th August 2022 having 25 participants.
  • Expert Lecture on “Guide to Competitive Programming” by Mr. Vinod Kamat, Mr. Gaurav Khairna organized by the Computer Engineering Department and coordinated by Prof.M.V.Marathe on 2oth April 2022 having 40 participants.
  • Internal Hackathon for SIH 2022 judged by Mr Sagar Waghmare, Mr Nilesh Mali, Mr Abhishek Shah, Mr Swaraj Tembhurne coordinated by Prof.U.M.Kalshetti on 15th March 2022.
  • Orientation on SIH by Mr.Adwait Bhope and Mr.Ashay Zhanpure organized by Computer Engineering Department and coordinated by Prof.U.M.kalshetti on 11th March 2022.
  • Webinar Open Source Club Event on “GIT” by Mr.Parth Parikh organized by PVG’s Open Source Club and Department of Computer Engineering and coordinated by Prof. M V Marathe, Mr.Ajinkya Sahu(Student Coordinator) on 13th November 2021 having 106 participants.
  • ACE-IT Event on “Quiz Competition” by Aces Committee Students organized by Computer Engineering Department and coordinated by Prof. A M Bhagdale, Ms.Shreya gore(Student Coordinator) on 29th September 2021 having 45 participants.
  • Webinar on “A Step towards Open Source GSOC 21” by Mr. Adwait Bhope organized by PVG’s Open Source Club and Department of Computer Engineering and coordinated by Prof. M V Marathe, Mr.Ajinkya Sahu(Student Coordinator), on 29th September 2021 having 174 participants.
  • Webinar on “Virtual Lab outreach program for polytechnic colleges” by Prof Urmila M Kalshetti, Prof Anil M Bhadgale, organized by PVG COET GKPIOM, Pune Regional Center, Virtual Labs IIT Bombay and coordinated by Regional coordinator PVG with other regional and nodal centers on 24th September 2021 having 122 participants.
  • Workshop on “Cyber Security” by Mr. Praj Shete, Mr. Aditya Zingade, Mr.Akshay Pawar, organized by the Computer Engineering and IT Department and coordinated by K. S. Balbudhe from 22nd to 24th September 2021 having Computer and IT Students as participants.
  • Webinar on “Graduate Studies in Canada” by Mr. Aditya Phadke for TE and BE Students of all Department organized the Computer Engineering and IT Department and coordinated by Ms. B. C. Julme on 17 September 2021 having 127 Participants.
  • Webinar on “Final year project design and development” by Mr.Yogiraj Bhoomkar, Mr.Pranav Kulkarni, Mr. Ninad Tongay, Mr.Harshal Pandit, Mr. Aakash Bidwe, Mr. Sushant Vernerkar, Arya kulkarni,Ritul Narwade organized by the Computer Engineering Department and coordinated by Prof.U M Kalshetti, Prof.M V Marathe on 31st July 2021 having 78 participants.
  • Webinar on “Web Technology” by Abhishekh Shah organized by the Computer Engineering Department and coordinated by Prof.A.M.Bhadgale from 24th to 25th June 2021 having 121 participants
  • Webinar series on “Project design and Development” was conducted for SE, TE and BE students from 17th June 2020 to 11th July 2020. Pass out students presented their projects and shared their experiences.
  • Internal Hackathon for SIH 2020 evaluated/judged by 9 industry persons coordinated by Prof.U.M.Kalshetti from 17th January 2020 to 21st January 2020.

Result Analysis:



Academic Year: 2022-2023

Academic Year Student Name Class SGPA/CGPA
2022-23 Ambekar Sejal Vijay SE 9
Bhattad Archita Prasad TE 9.57
Takawane Vaishnavi Dilip BE 9.77
2021-2022 Lokhande Lokita Ajay SE 9.57
Takawane Vaishnavi Dilip TE 10
Karanjikar Snehal Suhas BE 9.79
2020-2021 Tarkunde Tanvi Rajesh SE 9.93
Tejas Shah TE 9.76
Pise Vishakha Sharad BE 9.51
2019-2020 Tejas M. Shah SE 9.76
Tushar A. Petkar TE 9.39
Vishwesh A. Chavanke BE 9.57
2018-2019 Vishakha S. Pise SE 9.16
Shreyas A. Phansalkar TE 9.11
Rohit D. Agarwal BE 9.25

 

Year Overall Passing %
SE TE BE
2022-2023 96.25 100 95.06
2021-2022 100 100 100
2020-2021 100 100 97.33
2019-2020 100 100 100
2018-2019 98.59 94.66 98.48

Alumni information

Electrical Engineering Department has a strong bond with Alumni. Alumni contribute to the department by various ways. Few are mentioned as below

  • Guiding students through expert lectures
  • Providing training and internship to students
  • Donating books
  • Sponsoring student projects
  • Providing support for Industry visits
  • Contribution for curriculum development

Details of few Alumni excelling in various fields

Name of Alumni : Mr. Sandeep Bhasake
Year of Passing2011
Qualification : BE Computer Engineering
Current Position : Deputy Superintendent at land records
Organization : Department of revenue Government of Maharashtra
Name of Alumni: Mr. Vishwesh Chavanke
Year of Passing : 2020
Qualification : BE Computer Engineering
Current Position : Officer
Organization : Indian Army
Name of Alumni : Mr. Swapnil Pawar
Year of Passing : 2010
Qualification : BE Computer Engineering
Current Position : Dy. Commisioner
Organization : Indian Revenue Service
Name of Alumni : Sweta Patil
Year of Passing : 2011
Qualification: BE Computer Engineering
Current Position : IRS-Income Tax Deputy Diretcor
Organization :  Income Tax
Name of Alumni : Mr. Sameeran Joshi
Year of Passing : 2019
Qualification: BE Computer Engineering
Current Position : Graduate Research Assistant
Organization :  University of Utah
Name of Alumni : Mr. Sachin Raut
Year of Passing : 2011
Qualification: BE Computer Engineering
Current Position : Chief Officer
Organization :  Nagar Corporation
Name of Alumni : Mr. Snehshish Sahu
Year of Passing :
Qualification: BE Computer Engineering
Current Position : Major
Organization :  Indian Army
Name of Alumni : Mr. Sagar Deshmukh
Year of Passing :2008
Qualification: BE Computer Engineering
Current Position : Head, Product Division, Techlead
Organization : Techlead
Significant Contributions :Sponsors final year project, IAAB committee member, judge in SIH
Name of Alumni : Dr. Adita Kulkarni
Year of Passing : 2016
Qualification: BE Computer Engineering
Current Position : Assistant Professor
Organization :  SUNY Brockport, New York, United States
Name of Alumni: Hrishikesh Kulkarni
Year of Passing: 2020
Qualification: BE Computer Engineering
Current Position: pursing Phd in Georgetown University in Washington DC
Organization :  Georgetown University
Significant Contributions : conducted a guest lecture
Name of Alumni : Amit Savaraonkar
Year of Passing : 2007
Qualification : BE Computer Engg
Current Position: Director, pineapple group, Tech Head Glasban Limited
Organization : pineapple group , Glasban Limited
Significant Contributions : conducted a guest lecture
Name of Alumni: Sant Manasiv
Year of Passing :2013
Qualification : BE Computer Engg
Current Position : Senior Software Engineer
Organization : Financial Times
Name of Alumni: Sourabh Malusare
Year of Passing : 2017
Qualification : BE Computer Engg, 27th AIR in GATE Exam
Current Position : Senior Software Engineer
Organization : Enphase Energy
Significant Contributions: conducted a guest lecture
Name of Alumni : Eshani Pendsey
Year of Passing : 2019
Qualification :
BE Computer EnggCurrent Position : Software Development engineer 3
Organization : Adobe
Name of Alumni: Rohit Agarwal
Year of Passing : 2019
Qualification : BE Computer Engg
Current Position : Senior Software Enginee
Organization: Qualcomm Significant Contributions: conducted a guest lecture
Name of Alumni : Tushar Aherkar
Year of Passing : 2017
Qualification : BE Computer Engg, ME BITs PilaniCurrent Position : Staff firmware Engineer
Organization : Western Digital
Significant Contributions : conducted a guest lecture
Name of Alumni: Desai Aishwarya Sunil
Year of Passing : 2015
Qualification : BE Computer Engg
Current Position : Software Development Engineer II at Amazon
Organization : Amazon
Name of Alumni: Shaikh Lubna
Year of Passing : 2014
Qualification : BE Computer Engg
Current Position : Senior Software Engineer at Microsoft
Organization : Microsoft
Name of Alumni : Sujata Kulkarni
Year of Passing : 2011
Qualification :
BE Computer EnggCurrent Position : Senior Software
Development Engineer at Amazon
Organization : Amazon
Significant Contributions :
Name of Alumni: Aditya Sahashrabudhe
Year of Passing : 2010
Qualification : BE Computer Engg
Current Position : Senior Software Engineer at Microsoft
Organization :  Microsoft
Name of Alumni: Swapnil Pawar
Year of Passing : 2010
Qualification : BE Computer Engg
Current Position : Deputy Commissioner at Indian Revenue Service
Organization : Indian Revenue Service
Name of Alumni: Harshad Rotithor
Year of Passing : 2009
Qualification : BE Computer Engg
Current Position : VP of Engineering at Flip.id
Organization : Flip.id

Department Library

Department Library is common for both Computer Engineering and Information Technology Department. The library consists of:

  • of Titles: 327
  • of Books: 373

Department had Collaboration and MOU with the organizations like Infosys and IBM, through which they have donated following number of books to department library:

Infosys:

  • of Titles: 27
  • of Books: 88

IBM:

  • of Titles: 19
  • of Books: 51

Department Library even has more than 100 NPTEL course materials for various subjects.

List Of Books
sr. no. Book Name Author Name No. of copies
1 An Introduction to database system C.J.Date 3
2 Business modelling & data mining Dorian Pyle 1
3 Operating system and system programming P. Balkrishna Prasad 1
4 Programming Languages Design & Implementation Pratt, Zelkowipz,Gopal 1
5 Let us C 3rd edition Y. Kanetkar 1
6 Programming in ANSI C 4th edition Balgurusamy 2
7 Pointers on C Reek(Pearson) 1
8 Software engineering K.K.Aggarwal, Yogesh Singh 1
9 Database System concepts Abraham Silberschatz,Henry F. Korth 1
10 Environmental Studies R.J. Rnjit Daniels,Jagdish Krishnaswamy 1
11 Object oriented Programming using C++ G.K.Baluja,G.S.Baluja 1
12 Data Structures Seymour Lipschutz 1
13 Integrated Approach to web performance testing B.M.Subraya 1
14 A First Book of ANSI C Gary J. Bronson 1
15 Introduction to data structures using C Sunil BC 1
16 Data Structures A Pseudocode Approach with C Gilberg,Forouzan 1
17 IBM PC Assembly language and Programming Peter Abel 1
18 Introduction to computing systems Patt,Patel 1
19 Operating Systems A concept based approach D.M.Dhamdhere 2
20 Principles of Electronic Communication Systems Frenzel 1
21 Computer networks and internets Douglas E. Comer 1
22 Software Engineering Manishkumar Jha 1
23 Software Architecture in Practice Bass,Clements 1
24 Operating System Principles Galvin, Silberschatz 1
25 Designing the user interfaces Shnelderman 2
26 Principles of multimedia Ranjan Parekh 1
27 Turbo C++ User’s Guide 3
28 Web design technology D.P.Nagpal 1
29 The complete Java 2 Robert Heller 1
30 Java web services architecture Tyagi,Mathew 1
31 Projects  on Java 2 Xavier 1
32 Code complete 2nd edition Mc connell 4
33 Access 97 Developer’s Handbook Paul Litwin 1
34 Programminh with PASCAL Gotteried 1
35 Computer Programming in Fortan 77 V. Rajaraman 1
36 Principles of computer programming V. Rajaraman 1
37 Programming with Basic Gotteried 1
38 Fondations of computer science Ashok Arora 1
39 Programming with structured cobol Newcomor 1
40 Programming Visual C++ Wingo 1
41 Red Hat enterprise Linux  system Administration   1
42 Red Hat network services and security administration   1
43 Advanced Engineering Mathematics Peter O’Neil 1
44 Mathematical Elements for computer Graphics Rogers, Adams 1
45 Elements of the thoery of computation Harry Lewis 1
46 Digital Geometry Klette, Rosenfeld 1
47 Discrete Mathematics and structures Bal Gupta 1
48 Introduction to the theory of computation Sipser 1
49 Fundamentals of the theory of computation Greenlaw, Hoover 1
50 Introduction to languages and the theory of computation John Martin 2
51 Theory of Computer Science Daflapurkar 1
52 Computer System Organization Narvesh Jotwani 1
53 Unix Concept & Programming Denett 1
54 A Mathematics companion Jerome Breitenbach 1
55 Understanding psychology Robert feldman 2
56 Optimizing compilers for modern architectures Allen, Kennedy 1
57 Operating systems Godbole 2
58 Security Warrior Peikari, Chuvakin 1
59 The complete PC upgrade and maintenance guide   1
60 Theory of computation Natarajan,Tamilarasi 1
61 Software engineering principles & practice Hans Van Vliet 2
62 UML 2 and the unified Process Jim Arlow, Lla Neustadt 1
63 Discrete Mathematical Structures with Applications to Computer Science J.P.Tremblay, R. Manohar 1
64 Algorithms Sanjoy Dasgupata 1
65 Algorithms Design and Analysis Udit Agarwal 1
66 fundamentals of computer algorithms Horowitz,Sahani 1
67 Microprocessors Architecture, Programming, and Application with 8085 Ramesh Gaonkar 1
68 Microprocessor and Interfacing Programming and hardware Douglas V. Hall 1
69 A text book of digital electronics Sedha 1
70 Foundation of Algorithms Shailesh Sathe 1
71 Software Engineering Sajan Mathew 2
72 Discrete Mathematics Swapan Sarkar 1
73 Crafting a Copiler with C   1
74 Algorithms in C++   1
75 Information Security Shah 1
76 programming languages   1
77 C and data structures Kakde 1
78 Web Technologies Godbole and Kahate 1
79 Principles of database systems Ozsu 1
80 Cryptography and network security Stallings 1
81 Network security essentials Stallings 2
82 JAVA Servelets and JSP Murach 1
83 Linux Lab: Hands ON linux Ambawade 1
84 Data structures via C++ Berman 1
  Infosys Books    
85 An Introduction to database systems C.J.Date,A. Kannan,S. Swamynathan 1
86 The essentials of Interaction Design Alan Cooper,Rober Reimann 2
87 Data structures and algorithm Alfred V. Aho ,John E. Hopcroft,Jeffrey D. Ullman 3
88 The Design and analysis of computer algorithms Alfred V. Aho ,John E. Hopcroft,Jeffrey D. Ullman 2
89 Data structures and algorithm analysis in C Mark Allen Weiss 2
90 Algrithms in C++ Robert Sedgewick 2
91 Computer Networks Andrew S.,Tanenbaum 1
92 Fundamentals of database systems Ramez Elmasri, Shamkant Navathe 3
93 Compilers Principles,Technoques and Tools Aho,Sethi,Ullman 4
94 The C Programming Lanuage Brian Kernigan,Dennis Rithie 1
95 Structured Computer Organization Andrew S.,Tanenbaum 1
96 Computer Organization & Archietecture- Designing & Performance William Stalling 3
97 Programming Pearls Jon Bentley 3
98 Object Oriented analysis & Design with applications Gray Booch 2
99 The essential guide to user interface design Wilbert O. Galitz 3
100 Test your skills in C Selvi,Murugesan 1
101 Digital Image Processing a practical introduction using JAVA Nick Efford 1
102 Windows NT complete   1
103 Software Engineering Pressman 1
  IBM Books    
104 DB2 Express-C Dr. Arvind Krishna 8
105 Service Oriented Architecture (SOA) Compass Vinton Cerf, Daniel Sabbah 1
    Total Books 146

 

Placements

 

Name of The Company Package (In Lacs per Annum) No. of Students Placed
A.Y. 2023-24 ( As on 12/3/2024 )
HSBC 9 1
Principal Global 8 1
Raja Software 7 3
Etraveli 7 2
Persistent 5.01 3
Sasken 5 4
Aress Software 4.5 2
KPIT technologies 4.5 12
Stellium 4.5 1
IBM 4.5 1
Tech Mahindra 3.25 1
A.Y. 2022-23
I-Cubed Systems 18 1
Tejas Networks 10 1
HSBC 9 2
CLSA 8.4 1
Principal Global 8 2
Sarvaha 7.52 2
Ria Advisory 7.5 1
Raja Software 7.25 4
BGSW 7 3
Jio Platforms 7 10
TCS 7 8
Tripstack 6 3
Tech Mahindra 5.5 4
Tech Prescient 5.4 4
Persistent 5.01 4
NTT Data 5 3
KPIT Technologies 4.5 8
Flairminds 4 3
Quest Global 3.25 2
A.Y. 2021-22
CLSA 9.12 4
Persistent 9 1
Cytel 8.5 4
Bentley System 8.38 1
LTI 8.02 1
Uptics 8 2
Xoriant 8 1
3dPLM Dassault Systems 7.52 1
Jio Platforms 7 3
Mortgage Kart 7 3
Schlumberger 6.58 4
Planet Spark 6.5 1
Jio Platforms 6 1
Raja Software 6 10
Xoriant 5.5 4
Operative 5.5 5
BGSW 5 4
Jio Platforms 5 15
Reval Analytics 5 1
Tripstack 5 2
Persistent 4.71 18
ITC Infotech 4.25 2
Cap Gemini 4 1
Hexaware 4 4
Vodafone 4 1
Zensar 4 2
KPIT Technologies 3.74 1
Infosys 3.6 8
Wipro 3.5 5
TCS 3.36 5
A.Y. 2020-21
3dPLM Dassault Systems 5.5 2
Accenture 4.5 6
Aress Software 3.64 1
Bentley 6.5 1
Bitwise 3.84 1
Coditas 3 1
Ezest 3 1
Hansen 4 4
Infosys 3.6 10
Jio Platforms 3.5 3
KPIT 3.74 1
LTI 5 3
Microlyse 3.5 2
NTT Data 5 5
Persistent 4.51 7
Principal Global 6 1
Raja Software 5 2
Reval Analytics 3.68 1
Schlumberger 5.5 1
TCS 3.37 12
Tech Prescient 5.4 4
Teraoka Seico Co Ltd 27 1
Tripstack 4.5 3
Tudip Technologies 3.2 1
Uptics 6 1
VMWare 10 1
Xoriant 4.5 5
A.Y. 2019-20
Brycean 18 1
VMWare 10 1
CLSA 8 1
Schlumberger 6.58 2
Principal Global 6 1
Dassault Systems 5.5 1
Bentley 5.4 2
FIS Global 5.21 2
Schlumberger 5 1
Harman 5 1
Raja Soft 5 3
Xorient 4.5 1
Persistent 4.41 7
IBM-GBS 4.25 3
Barclays 4 5
Cognizant 4 6
Infosys 3.6 1
LTI 3.5 1
TCS 3.36 11
Ellicium 3.25 3
Tech Mahindra 3.1 1
Atos Syntel 3.1 2
Myaccountant 1.02 2
A.Y. 2018-19
Infosys 3.6 1
Adobe 22 1
YKK Corp. Japan 16.4 1
HSBC 7 1
3dPLM 5.5 1
Schlumberger 5.5 4
ZS Associates 5.5 1
Bosch 5 4
Jeavio 5 3
Live Health 4.5 1
Pubmatic 4.5 1
Xoriant 4.5 2
Yardi Soft 4.5 1
Barclay 4.4 10
KPMG 4 1
Raja Software 4 1
Amdocs 3.85 1
Bitwise 3.84 1
Infosys 3.6 13
Cloudfront Technologies 3.5 1
L&T Infotech 3.5 3
Mu Sigma 3.5 2
Wipro 3.5 1
Cognizant 3.38 2
TCS 3.36 7
Ellicium 3.3 2
Virtusa 3.3 1
Atos Syntel 3.1 3
Logiquad 3 1
Zensar 3 3
Fiserv 2.93 5
Mindstix 2.4 1
A.Y. 2017-18
3dPLM 4.5 1
Allianz Technologies 2.4 1
Axiom 2.4 1
Bitwise 3 2
Bosch 4 4
Eternus Solutions 3.6 1
Excellon Soft 3 2
Infosys 3.24 1
Keywordio 3.6 1
L&T Infotech 3.18 16
Qualitia 5 1
Schlumberger 5 4
Syntel 3.1 2
TCS 3.25 1
TIBCO 5.6 3
TMF Group 4.8 5
Tripstack 4 4
Vignet IT solns 3 1
Xoriant 4.5 1
Yardi Soft 4.5 3

 

Faculty Coordinators

Placement Coordinator

Faculty Name: Prof.A.M.Bhadgale

Email Id: comp@pvgcoet.ac.in

Contact Details: 020 24228258 / 65 / 79 Ext. 239
Internship Coordinator

Faculty Name: Prof.A.G.Dongre

Email Id: agd_comp@pvgcoet.ac.in

Contact Details: 020 24228258 / 65 / 79 Ext. 239
Exam Coordinator

Faculty Name: Prof. D. D. Sapkal

Email Id: dds_comp@pvgcoet.ac.in

Contact Details: 020 24228258 / 65 / 79 Ext. 239
Project Coordinator

Faculty Name:  Prof. B.C.Julme

Email Id: bcj_comp@pvgcoet.ac.in

Contact Details: 020 24228258 / 65 / 79 Ext. 239
Student Association Coordinator

Faculty Name: Prof.M.S.Pokale

Email Id: msp_comp@pvgcoet.ac.in

Contact Details: 020 24228258 / 65 / 79 Ext. 239
IQAC Coordinator

Faculty Name: Prof. M. V. Marathe

Email Id: mvm_comp@pvgcoet.ac.in

Contact Details: 020 24228258 / 65 / 79 Ext. 239